Jak w GIMP-ie zmniejszyć obraz?

Jak w GIMP-ie zmniejszyć obraz?05.04.2018 17:07
Redakcja

Zmniejszanie obrazu w GIMP-ie jest bardzo łatwe. Po otwarciu odpowiedniego pliku zobaczymy jego rozmiar w pikselach na górnej belce okna programu, obok nazwy pliku.

Do zmiany rozmiaru służy polecenie Obraz → Skaluj obraz. Pokaże się okno dialogowe, w którym można wpisać docelowy rozmiar obrazu. Po podaniu rozmiaru należy kliknąć Przeskaluj.

350212610186307521

Domyślnie GIMP skaluje obrazy z zachowaniem proporcji, co oznacza, że obraz 4:3 po zmniejszeniu wciąż będzie 4:3 (na przykład z 4608×3456 uzyskamy 1200×900). Po podaniu jednej z wartości druga zostanie obliczona automatycznie. Można jednak podać je osobno – wystarczy kliknąć na „połączenie” między polami.

350212610186438593

Możemy podać także rozmiar w procentach pierwotnego – na przykład 50% każdej z krawędzi, by zmniejszyć obraz czterokrotnie.

Po zmniejszeniu obrazu można zobaczyć jego pogląd. Jeśli wszystko jest w porządku, należy go zapisać poleceniem Plik → Zapisz lub skrótem Ctrl+S. Można też zapisać go jako nowy plik, jeśli nie chcemy tracić oryginału (Plik → Wyeksportuj jako).

Na koniec mamy jeszcze kilka wskazówek dotyczących jakości skalowanego obrazu. GIMP pozwala nam wybrać kilka interpolacji (matematycznego dobrania koloru pikseli w nowej rozdzielczości). Do wyboru mamy:

  • Brak (najbliższy sąsiad) – piksele są po prostu usuwane, podobnie jak przy zmniejszaniu widoku, a obraz nie jest wygładzany
  • Liniowa – szybka, dająca dobrej jakości rezultaty, polecana jeśli na obrazie jest drobny tekst
  • Sześcienna – o ile obraz nie ma wielu detali, pozwala najlepiej zachować gładkie krawędzie
  • Lanczos – podobna do sześciennej, ale zamiast rozmywania, tworzy wzór. Dzięki temu lepiej nadaje się do skalowania obrazów pełnych detali

Jeśli masz wątpliwości, użyj interpolacji sześciennej.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)