Jak wyłączyć przeglądarkę w Facebooku i Messengerze i otwierać linki na zewnątrz?

Jak wyłączyć przeglądarkę w Facebooku i Messengerze i otwierać linki na zewnątrz?

fot. Facebook
fot. Facebook
19.11.2018 19:47, aktualizacja: 24.11.2018 15:12

Jakiś czas temu globalną wioskę obiegła wiadomość, że na rynku przeglądarek znaczące udziały osiągnął dość niespodziewanie „nowy” program identyfikujący się jako… Facebook. Według badań przeprowadzonych przez Mixpanel, których wyniki ujrzały się światło dzienne w czerwcu, w Stanach Zjednoczonych witryny wewnątrz aplikacji Facebooka przegląda średnio 7% internautów, zaś w stanie Waszyngton wynikł wyniósł ponad 13%!

Oczywiście w przypadku Facebooka czy Messengera nie sposób mówić o pełnoprawnej przeglądarce. Dzięki systemowym silnikom witryny są renderowane w obrębie interfejsów, które mają wyłącznie jedno zastosowanie – utrzymać użytkownika w aplikacji Facebook lub Messenger, zredukować do zera liczbę scenariuszy, w których konieczne byłoby opuszczenie ekosystemu Marka Zuckerberga. Rzecz w tym, że nie każdemu to odpowiada, zaś Facebook jako przeglądarka zdecydowanie gorzej radzi sobie ze współczesnymi mobilnymi witrynami niż na przykład Chrome.

Ustawienia otwierania linków znajdziemy w kategorii... Multimedia i kontakty.
Ustawienia otwierania linków znajdziemy w kategorii... Multimedia i kontakty.

Na szczęście wciąż istnieje sposób, by bez większych problemów wyłączyć uruchamianie linków wewnątrz aplikacji i przeglądać witryny na zewnątrz, w swojej ulubionej przeglądarce mobilnej. Nie każdy wie jednak, jak tego dokonać – nie bez winy jest tu bałagan w menu ustawień aplikacji Facebooka, który oczywiście ma nas zniechęcić do zmiany domyślnych ustawień. Prezentujemy zatem, gdzie w ustawieniach aplikacji Facebook i Messenger w wersji na Androida wyłączyć wbudowaną przeglądarkę i cieszyć się wolnością.

Zacznijmy odaplikacji Facebook. Konieczne jest oczywiście przejście do menu (przycisk z ikoną trzech kresek), a następnie rozwinięcie menu Ustawienia i prywatność. Tutaj wybieramy Ustawienia. Przewijamy długą listę kategorii w poszukiwaniu pozycji Multimedia i kontakty i wybieramy ją. Teraz pozostaje już przełączyć pozycję „Linki otwierane na zewnątrz” na włączoną. Swoją drogą, kto spodziewałby się tego przełącznika w kategorii „Multimedia i kontakty”?

Obok otwierania linków na zewnątrz znaleźć tu można także przydatne ustawienia autoodtwarzania.
Obok otwierania linków na zewnątrz znaleźć tu można także przydatne ustawienia autoodtwarzania.

W Messengerze na Androidzie należy w pierwszej kolejności pacnąć własną miniaturę w prawym górnym rogu, a następnie przejść do pozycji Zdjęcia i multimedia. Po jej wyborze, znów potwierdzamy przełączeniem decyzję o otwieraniu linków w domyślnej przeglądarce. Tyle wystarczy, odtąd wszystkie linki będą otwierane w domyślnej przeglądarce Androida, a gdy ta nie jest zdefiniowana – użytkownik będzie mógł wybrać. Jak zapewne zauważyliście, Facebook nie daje całkowitej swobody w wyborze przeglądarki – możemy wybrać pomiędzy wbudowaną a domyślną. Problem rozwiązuje tu jednak sam Android, który umożliwia zmianą domyślnej przeglądarki.

Użytkownikom iOS-a pozostaje ręczne kopiowanie linków do ulubionej przeglądarki.
Użytkownikom iOS-a pozostaje ręczne kopiowanie linków do ulubionej przeglądarki.

Użytkownicy iOS-a wiedzą już zapewne, do czego zmierzamy. iPhone’y i iPady bez jailbrake'a nie umożliwiają zmiany domyślnej przeglądarki, przez co mechanizm „wewnątrz lub w domyślnej” nie ma zastosowania. A to niestety oznacza, że użytkownicy iOS-a skazani są na przeglądanie witryn wewnątrz Facebooka i Messengera (edit: jak słusznie zauważa sgj, można także przełączyć się na Safari, czyli... de facto podmienić interfejs na te same powolne silniki). Szczególnie wytrwałym polecamy także korzystanie z menu Udostępnij i ręcznego kopiowania linków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)