Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez Internet?

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez Internet?

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez Internet?
16.06.2017 16:26

Na portalu obywatel.gov.pl znalazł się już odświeżony wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Niezbędne jest do tego posiadanie Profilu Zaufanego eGo, ale jeśli ktoś już go ma, może ubiegać się o wydanie nowego dowodu osobistego bez wychodzenia z domu.

Przed złożeniem wniosku należy upewnić się, że działa logowanie do Profilu Zaufanego – w kwietniu należało przedłużyć ważność Profilu Zaufanego i włączyć dodatkową autoryzację kodami jednorazowymi, wysyłanymi SMS-em. Trzeba też mieć pod ręką cyfrową wersję zdjęcia, spełniającego wymagania (format JPG, JPEG, PNG, TIF i TIFF, rozdzielczość przynajmniej 492×610, rozmiar do 2,5 MB), a jeśli osoba na zdjęciu ma nakrycie głowy lub ciemne okulary, także zaświadczenie uzasadniające obecność akcesoriów.

Na stronie obywatel.gov.pl wybieramy banner przekierowujący do wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Obraz

Nastąpi przekierowanie do strony Profilu Zaufanego (pz.gov.pl, gdzie należy się zalogować.

Obraz

Po poprawnym zalogowaniu zostaniemy przekierowani do formularza. Należy uzupełnić dane według swoich potrzeb, zaczynając od wskazania urzędu, gdzie nowy dokument zostanie odebrany oraz przyczyny składania wniosku. Można wskazać, że dotychczasowy dowód osobisty stracił ważność, został uszkodzony lub zaginął.

Obraz

W tym samym formularzu można wysłać wcześniej przygotowane zdjęcie i zobaczyć, jak będą prezentować się dane na gotowym dokumencie. Przygotowany szablon pozwoli odpowiednio dobrać kadr na zdjęciu, by wniosek nie został odrzucony. Poniżej można zmienić swoje dane kontaktowe. Prawdopodobnie zostaną pobrane automatycznie na podstawie danych z Profilu Zaufanego. Gdy wszystko będzie gotowe, można przejść dalej.

Obraz

Na kolejnym ekranie zobaczymy wniosek w postaci bardzo podobnej do papierowej. Formularz zostanie zaprezentowany z wypełnionymi już danymi osoby ubiegającej się o wniosek.

Obraz

Można wrócić do edycji lub, jeśli wszystko jest w porządku, przygotować wniosek do wysłania. Jest to równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności za autentyczność podanych danych.

Obraz

Następnie z gotowym wnioskiem zostaniemy ponownie przekierowani do Profilu Zaufanego, gdzie będzie można pobrać podgląd dokumentu albo go wysłać, po podpisaniu swoim profilem.

Obraz

Na tym etapie padnie pytanie o jednorazowy kod, który zostanie przysłany SMS-em.

Obraz

Potwierdzenie wysłania wniosku znajdziemy na koncie ePUAP. Informację o tym, że dowód jest gotowy do odbioru, znajdziemy w serwisie obywatel.gov.pl.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)