Janet Jackson miała moc niszczenia laptopów. Wystarczyło włączyć jej utwór

Janet Jackson miała moc niszczenia laptopów. Wystarczyło włączyć jej utwór

Utwór "Rhythm Nation" Janet Jackson niszczył laptopy.
Utwór "Rhythm Nation" Janet Jackson niszczył laptopy.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michel Linssen
Konrad Siwik
19.08.2022 13:30, aktualizacja: 19.08.2022 15:14

Muzyka ma niezwykłą moc, która może wpływać nie tylko na ludzi, ale jak się okazuje – również komputery. Teledysk do popowego hitu "Rhythm Nation" autorstwa Janet Jackson z 1989 roku niczym exploit niszczył laptopy. Co ciekawe, działał na tyle skutecznie, że mógł uszkodzić również urządzenia znajdujące się w pobliżu.

Programista Microsoftu Raymond Chen podzielił się na oficjalnym blogu firmy historią, którą opowiedział mu kolega z działu wsparcia produktu Windows XP. W jej centrum znalazł się teledysk do utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson, którego włączenie mogło zaszkodzić zarówno laptopowi, z którego był odtwarzany, jak i urządzeniom znajdującym się w pobliżu.

"Jeden z głównych producentów komputerów odkrył, że odtwarzanie teledysku do utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson powodowało awarię niektórych modeli laptopów. Nie chciałbym znaleźć się w laboratorium, które musieli założyć, aby zbadać ten problem" – wspomina Chen. "Jednym z odkryć podczas dochodzenia jest to, że odtwarzanie teledysku spowodowało również awarię laptopów niektórych konkurentów" – dodaje.

Zespół powołany do zbadania problemu odkrył coś jeszcze dziwniejszego. "Odtwarzanie teledysku na jednym laptopie spowodowało awarię laptopa znajdującego się w pobliżu, mimo że ten drugi laptop nie odtwarzał wideo!" – wskazuje zaskoczony programista. "Okazuje się, że piosenka zawierała jedną z naturalnych częstotliwości rezonansowych dla modelu dysków twardych 5400 rpm do laptopów, których używali oni i inni producenci" – wyjaśnia.

To niezwykłe, że ścieżka dźwiękowa w utworze mogła mieć taki wpływ na urządzenie, które je odtwarzało. A jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że wpływała negatywnie na laptopy znajdujące się w zasięgu dźwięku. W końcu sam utwór nie jest taki zły. Producent poradził sobie jednak z problemem, dodając niestandardowy filtr w strumieniu audio, który wykrywał i usuwał nieprawidłowe częstotliwości podczas odtwarzania dźwięku.

The Register zauważa, że Mitre Corporation uznała za stosowne umieszczenie "Rhythm Nation" w rejestrze Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) – ostatecznej liście luk w bezpieczeństwie cybernetycznym, na które wszyscy musimy uważać. Utwór dorobił się nawet oznaczenia CVE-2022-38392 i został potwierdzony przez producenta zabezpieczeń Tenable.

Konrad Siwik, dziennikarz dobpreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)