Janet Jackson miała moc niszczenia laptopów. Wystarczyło włączyć jej utwór

Janet Jackson miała moc niszczenia laptopów. Wystarczyło włączyć jej utwór19.08.2022 13:30
Utwór "Rhythm Nation" Janet Jackson niszczył laptopy.
Utwór "Rhythm Nation" Janet Jackson niszczył laptopy.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michel Linssen

Muzyka ma niezwykłą moc, która może wpływać nie tylko na ludzi, ale jak się okazuje – również komputery. Teledysk do popowego hitu "Rhythm Nation" autorstwa Janet Jackson z 1989 roku niczym exploit niszczył laptopy. Co ciekawe, działał na tyle skutecznie, że mógł uszkodzić również urządzenia znajdujące się w pobliżu.

Programista Microsoftu Raymond Chen podzielił się na oficjalnym blogu firmy historią, którą opowiedział mu kolega z działu wsparcia produktu Windows XP. W jej centrum znalazł się teledysk do utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson, którego włączenie mogło zaszkodzić zarówno laptopowi, z którego był odtwarzany, jak i urządzeniom znajdującym się w pobliżu.

"Jeden z głównych producentów komputerów odkrył, że odtwarzanie teledysku do utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson powodowało awarię niektórych modeli laptopów. Nie chciałbym znaleźć się w laboratorium, które musieli założyć, aby zbadać ten problem" – wspomina Chen. "Jednym z odkryć podczas dochodzenia jest to, że odtwarzanie teledysku spowodowało również awarię laptopów niektórych konkurentów" – dodaje.

Zespół powołany do zbadania problemu odkrył coś jeszcze dziwniejszego. "Odtwarzanie teledysku na jednym laptopie spowodowało awarię laptopa znajdującego się w pobliżu, mimo że ten drugi laptop nie odtwarzał wideo!" – wskazuje zaskoczony programista. "Okazuje się, że piosenka zawierała jedną z naturalnych częstotliwości rezonansowych dla modelu dysków twardych 5400 rpm do laptopów, których używali oni i inni producenci" – wyjaśnia.

To niezwykłe, że ścieżka dźwiękowa w utworze mogła mieć taki wpływ na urządzenie, które je odtwarzało. A jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że wpływała negatywnie na laptopy znajdujące się w zasięgu dźwięku. W końcu sam utwór nie jest taki zły. Producent poradził sobie jednak z problemem, dodając niestandardowy filtr w strumieniu audio, który wykrywał i usuwał nieprawidłowe częstotliwości podczas odtwarzania dźwięku.

The Register zauważa, że Mitre Corporation uznała za stosowne umieszczenie "Rhythm Nation" w rejestrze Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) – ostatecznej liście luk w bezpieczeństwie cybernetycznym, na które wszyscy musimy uważać. Utwór dorobił się nawet oznaczenia CVE-2022-38392 i został potwierdzony przez producenta zabezpieczeń Tenable.

Konrad Siwik, dziennikarz dobpreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)