Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Domenowe średniowiecze

Firma, w której pracuję zarejestrowała 9 domen pl, których terminy opłacenia abonamentu kończą się w lutym, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu i grudniu. Pytałem rejestratora o możliwość konsolidacji terminu opłaty tak aby za wszystkie domeny płacić jednorazowo, raz w roku. I odbiłem się od biurokratycznego muru.

Opłata za domenę pl w dzisiejszych czasach nawet dla małej firmy nie jest żadną istotną w budżecie kwotą. Za to związane z tym procedury biurokratyczne są już lekko irytujące. Zaczyna się od tego, że miesiąc przed upływem terminu rejestrator potwierdza dane adresowe, potem przysyła mailem (i zwykłą pocztą także) fakturę pro-formę (bo płacić trzeba z góry). Na tej podstawie trzeba wysłać przelew (w środowisku firmowym wysłanie przelewu na podstawie faktury pro forma to nie jest takie hop-siup). Kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie rejestratora ten wystawi fakturę VAT którą ten potem znowu wyśle zwykłą pocztą. Jak ta faktura dotrze do firmy w tym samym miesiącu, w którym wysłano przelew to w zasadzie kończy sprawę. Jeśli jednak dotrze w miesiącu następnym to zaczyna się marudzenie w księgowości.

Taki kołowrotek muszę przerabiać 6 razy w roku. Naiwnie zapytałem rejestratora o konsolidację terminu płatności za wszystkie zarejestrowane domeny tak aby płacić za nie raz w roku a najlepiej raz na kilka lat. Rejestrator odpowiedział, że NASK nie przewiduje takiej możliwości. Byłem ciekawy dlaczego. Napisałem więc do Centrum Obsługi Klienta DNS. Odpowiedź dostałem tego samego dnia:

"Uprzejmie informuję, że zobowiązanie do wniesienia płatności powstaje w rocznicę rejestracji, wtedy naliczana jest faktura, która obejmuje cały okres rozliczeniowy (tj. 12 kolejnych miesięcy). Nie ma możliwości zmiany okresu rozliczeniowego".

Dlaczego uważam takie podejście za średniowiecze? Ano dlatego, że podobny problem miałem z prywatnymi domenami com i org - konsolidację płatności załatwiłem on-line kilkoma kliknięciami na stronach amerykańskiego rejestratora. 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 28.06.2011 16:48

Tak, Polski regulator to zwykła ś*****.
Przez pośrednika pewnie też się nie da, bo to "nieuzasadnione koszty".

PS można domenę .pl u kogoś innego zarejestrować?

pawelllek   6 #2 28.06.2011 18:13

Ale z tego co wiem możesz zapłacić za domenę z wyprzedzeniem. Np w momencie zapłaty za pierwszą domenę - wyklikaj w systemie gdzie trzymasz domeny że płacisz za pozostałe również. Przyślą Ci fakturkę zbiorczą i problem z głowy. Nawet jak terminy ważności domen Ci się zmienią to masz teraz wszystko w tym samym czasie. Ale wydaje mi się że terminy ważności domen są niezależne od dnia kiedy płacisz.

  #3 28.06.2011 20:40

nie wiem jak u innych, ale u ovh normalnie oplacilem nie tylko w jednym terminie wszystkie domeny (2x pl 3x com), ale przy okazji na kilka lat z gory zebym nie musial tego przerabiac co roku. pozdro

  #4 29.06.2011 00:18

@pawelllek:
Zależy od firmy. Np. w OVH nie można opłacać z wyprzedzeniem, co jest naprawdę niewygodne. Tymczasem mu innych pośredników np. MasterNET, szybsze opłacenie domeny ".pl" nie stanowi żadnego problemu, chociaż faktycznie nie będzie ona opłacana szybciej: po prostu gdy będzie możliwość, automat dokona za nas wpłaty ze "skarbonki" którą mu przekażemy.

  #5 29.06.2011 09:59

@lukasamd na OVH: "Pierwsze zamówienie stworzone przez klienta może być max. na 12 miesięcy (po kilku dniach od zarejestrowania domeny klient może stworzyć zamówienie i opłacić domenę na kilka lat do przodu, korzystając z aktualnej ceny)."
zdravim

  #6 29.06.2011 10:24

@lukasamd:
Coś kręcisz:) Od 2 lat opłacam kilka domen w OVH - zawsze dużo przed terminem i nie ma z tym żadnego problemu. Nie można tego tylko zrobić do 30 dni zaraz po odnowieniu - bo to jest za krótki okres do kolejnego odnowienia, istnieje tam jakiś okres ochronny czy coś:)

  #7 29.06.2011 11:44

Przenieś sobie domeny np. do premium.pl doładuj konto kasą i system sam będzie pilnować kiedy dokonać płatności. Podobne usługi mają też inni poważni gracze na rynku domenowym!

januszek   22 #8 29.06.2011 13:16

A jak to będzie fakturowane? Jako opłata za domenę czy jako zaliczka (co na pewno uraduje księgowość...)? ;)

  #9 29.06.2011 13:55

a gdzie ty pracujesz w jakims panstwowym molochu? w prywatnych firmach nie spotkalem sie zeby ksiegowosc robia jakiekolwiek problemy, chodzi o podzial kompetencji i obowiazkow, ksiegowosc ma robic to co do niej nalezy, a nie maksymalnie ulatwic sobie prace kosztem innych.

januszek   22 #10 29.06.2011 22:02

@niezalogowany małpo-nicku: sugerujesz, że powinienem zmienić pracodawcę? Pewnie gdybym zaczął zarządzać NASK to dałoby się coś w sprawie konsolidacji terminów ważności domen zrobić... ;)

que_pasa   9 #11 06.07.2011 13:08

@januszek

Zasady rejestracji i zarządzania domenami NASK dostosował do wymagań ICANN. Zasada jest prosta, płacisz z góry i wtedy dostajesz f-rę. Jeśli księgowość u Ciebie ma z tym problem to czas ich wymienić, pro-forma to nic nadzwyczajnego. ;)

  #12 23.11.2012 15:41

Teraz chyba NASK zmienił te zasady i da się wystawiać fakturę zbiorczą za odnowienie domen zarejestrowanych w różnych miesiącach. Widziałem, że jedna z firm domenowych ma taką usługę http://2be.pl/jednafaktura