Jest jailbreak dla Windows RT, można uruchamiać doinstalowane aplikacje w trybie Classic

07.01.2013 13:03

Windows RT, czyli nieco okrojony system Microsoftu dla maszyn z procesorami ARM, miał z założenia pozwalać na pracę tylko w aplikacjach Modern. To ograniczenie oczywiście mierzi wielu użytkowników, bo czasami chciałoby się sięgnąć po jakiś program desktopowy i uruchomić sobie dwa programy w okienkach obok siebie. Modern zresztą nie każdemu odpowiada, a stary, dobry pulpit, choć bez menu Start, budzi wtedy tęsknotę. Tryb ten jest niestety domyślnie dostępny jedynie dla Office 2013 i kilku aplikacji dostarczonych z systemem (Microsoft tłumaczy to oszczędzaniem energii). Jeśli jest zabezpieczenie, prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto będzie próbował je złamać.

Obraz

Podobno odblokować tryb zwykłego pulpitu udało się już zawodowemu hakerowi znanemu jako clrokr, który opisał procedurę na swoim świeżo założonym blogu i uzupełnił na Reddicie. Odkrył on, że blokada sprowadza się do jednej wartości globalnej zapisanej w jądrze systemu (tej samej, która decyduje o możliwości uruchamiania aplikacji niepodpisanych lub podpisanych Authenticode na pełnowymiarowym Windowsie). Wartości tej nie można zmienić w jądrze na urządzeniach z Secure Boot, ale clrokr odnalazł ją w pamięci. Po nadpisaniu można w trybie Classic uruchamiać również aplikacje zainstalowane przez użytkownika, ale powoduje to także pewne problemy ze stabilnością systemu.

Blokada trybu Classic dla aplikacji innych producentów w imię gwarancji długiego czasu pracy na baterii często jest krytykowana. Mozilla uważa nawet, że jest to narzędzie mające pogrążać konkurencję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)