Jest zgoda Pekinu - Google zostaje w Chinach

Wojciech Cybulski

10.07.2010 09:30, aktual.: 10.07.2010 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google poinformował za pośrednictwem swojego bloga, że chiński rząd odnowił mu licencję ICP, dzięki której możliwe jest prowadzenie działalności na tamtejszym rynku internetowym.

Mimo uzyskania licencji ICP firma Google dalej nie ma konkretnego pomysłu na rozwój biznesu w Państwie Środka. Chińska wersja wyszukiwarki cały czas przekierowuje internautów na serwery w Hongkongu - teraz jednak nie odbywa się to automatycznie, lecz po kliknięciu w dowolnym miejscu strony google.cn. Google obiecał jednak, ze w ciągu kilku dni udostępni chińskim użytkownikom nową stronę docelową. Firma wyraźnie zadeklarowała, że zamierza respektować chińskie prawo i ma nadzieje, że będzie mogła kontynuować prace badawcze i rozwojowe, które dotychczas prowadziła w tym kraju. Warto przypomnieć, że Chiny są jednym z niewielu krajów, w którym Google nie jest monopolistą na rynku wyszukiwarek internetowych - amerykańska korporacja musi się zmagać z silną konkurencją ze strony lokalnego Baidu. Zawirowania związane z ciągnącym się od kilku miesięcy sporem między Google a rządem w Pekinie dodatkowo osłabiły pozycje firmy na tamtejszym rynku.

Nie jest jasne, w jaki sposób Google zamierza rozwijać swój biznes w Państwie Środka. Firma musi bowiem przestrzegać lokalnego prawa, co wyraźnie stoi w sprzeczności z promowaniem wolności słowa i dbaniem o przestrzeganie swobód obywatelskich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)