Jolla musi zacisnąć pasa, zwolni większość pracowników

Strona głównaJolla musi zacisnąć pasa, zwolni większość pracowników
20.11.2015 19:03
Jolla musi zacisnąć pasa, zwolni większość pracowników

Gdy firma Jolla rozpoczęła działalność z nadzieją, że postawi rynek smartfonów na głowie, było oczywiste, że nie będzie łatwo. I nie jest. Wypłata kolejnej porcji funduszy przez inwestorów została opóźniona, więc firma musi poradzić sobie bez dodatkowej gotówki.

Nowa sytuacja wymaga drastycznych zmian i dostosowania się do trudnej sytuacji finansowej. Jolla zgłosiła się do programu restrukturyzacji długów, by zachować ciągłość działalności. Firma zapewnia, że fińskie programy tego typu są bardzo dobre i z pewnością Jolla sobie poradzi. Ten krok pozwoli także zyskać na czasie.

W grudniu niestety Jolla będzie zmuszona zwolnić większość pracowników. Mówi się o zwolnieniach „tymczasowych”, ale z pewnością wiele osób już nie wróci do nowatorskich smartfonów i systemu Sailfish OS.

350158647999162305

Przez cztery lata działalności Jolla zebrała około 50 milionów dolarów od inwestorów. Sympatycy systemu Sailfish OS przekazali w jej ręce 2,5 miliona, by mógł powstać tablet. We wrześniu system Sailfish OS został wydany w wersji 2.0 i osiągnął poziom, który pozwolił firmie Jolla na rozpoczęcie współpracy z innymi producentami smartfonów i licencjonowanie go. Na liście zainteresowanych jest rosyjskie ministerstwo komunikacji i producenci z Indii. W firmie jednak źle się dzieje. Tablety, na które zebrane zostały pieniądze, nie docierają do nabywców, a we wrześniu Jollę opuścił Marc Dillon, jeden ze współzałożycieli.

Jolla ma za sobą wiele trudności i z wiadomości, jaką firma rozesłała do swoich klientów, można wywnioskować, że z optymizmem podchodzi do kolejnej przeszkody. Nadzieję widzi w licencjonowaniu systemu Sailfish OS innym producentom. System powinien sprawdzić się zarówno w środowiskach wymagających dobrych zabezpieczeń, jak i tam, gdzie klienci poszukują szerokiego pola do modyfikacji. W założeniach producenci mają mieć możliwość dopasowywania Sailfisha do własnej wizji.

Antti Saarnio, współzałożyciel firmy, w komentarzu zaznaczył, że każdy startup ma wzloty i upadki. Jolla nie jest wyjątkiem. Najbliższe miesiące nie będą już czasem przygotowań i rozwijania Sailfisha, co pochłaniało ogromne kwoty, ale czasem wzrostu. Jednak zanim Jolla będzie do tego gotowa, trzeba zacisnąć pasa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)