Jolla zapowiada aplikacje z Androida oraz mapy HERE Nokii na Sailfish OS

Jolla zapowiada aplikacje z Androida oraz mapy HERE Nokii na Sailfish OS

13.11.2013 17:13, aktual.: 13.11.2013 22:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Jolla poinformowała o kolejnym kroku, jaki zrobił system Sailfish OS. Podobnie jak na Windows Phone i Firefox OS dostępne tu będą mapy HERE Nokii, zaś zapowiadane już aplikacje z Androida dostępne będą za pośrednictwem… Yandex.Store.

Jolla zawarła umowę z Nokią na licencjonowanie map HERE na urządzeniach z systemem Sailfish OS, łącznie z danymi na temat POI i niezbędnymi na takim urządzeniu możliwościami związanymi z możliwością określenia lokalizacji użytkownika na podstawie danych GPS. Mapy i dane dostarczone za pośrednictwem HERE będą jednak przetwarzane w autorskiej aplikacji firmy Jolla. W materiałach prasowych nie ma wzmianki o nawigacji, ale bez tego aplikacja nie będzie kompletna.

Obraz

Możliwość uruchamiania aplikacji napisanych dla Androida na systemie Sailfish OS to niezły wabik na klientów. Odbywać się to będzie za pomocą warstwy kompatybilności opracowanej przez Myriad AG, która to będzie rozprowadzana razem z systemem. Firma Jolla zdecydowała się na zawarcie w tej sprawie umowy z rosyjskim Yandeksem, którego sklep będzie główną, ale nie jedyną, platformą dystrybucji androidowych programów, dostępną z poziomu smartfonów Jolli. Yandex.Store liczy sobie obecnie 85 tysięcy aplikacji i gier, w tym również tych najpopularniejszych i umożliwia dokonywanie zakupów z poziomu aplikacji. Sklep jest dostępny w 37 językach.

Swoją decyzję CEO Jolli, Tomi Pienimäki, uzasadnia między innymi konkurencyjną ofertą Yandeks.Store. Pod uwagę brane były różne platformy, ale rosyjska okazała się najciekawsza, a jej zarządcy chętni do współpracy przy rozwijaniu sklepu wraz z Sailfish OS. Przede wszystkim jednak krok ten pozwoli Jolli zapewnić klientom już na starcie dostęp do ich ulubionych aplikacji.

Warto pamiętać, że Jolla Harbour (przystań), czyli platforma pozwalająca za darmo publikować swoje aplikacje dla urządzeń z Sailfish OS, przyjmuje zarówno produkty natywne, jak i napisane pierwotnie dla Androida, i w obu przypadkach zapewnia kontrolę jakości oraz różne możliwości związane z publikacją gotowych rozwiązań.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także