Już za kilka tygodni nowe Radeony. Ich siłą będzie trójwymiarowa pamięć i wirtualna rzeczywistość

Już za kilka tygodni nowe Radeony. Ich siłą będzie trójwymiarowa pamięć i wirtualna rzeczywistość

06.05.2015 22:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do końca tego półrocza AMD wprowadzi na rynek swoją najnowsząkartę graficzną z procesorem Fiji. Jak ujawniono dzisiaj podczaskonferencji Financial Analyst Day, Radeon R9 390X jako pierwszy naświecie wyposażony będzie w przełomową trójwymiarową pamięćo wysokiej przepustowości (HBM), która zastąpi stosowaną dotądpamięć GDDR5, przynosząc poważne zmniejszenie zużycia energii,wydajne renderowanie obrazu nawet w rozdzielczościach 4K – i coszczególnie ciekawe, zaawansowane wsparcie dla gogli wirtualnejrzeczywistości.

Nie otrzymaliśmy póki co szczegółowych danych, ale samaspecyfikacja zastosowanych w nowym Radeonie pamięci HBM obiecujenawet potrojenie przepustowości przy jednoczesnym zmniejszeniuzużycia energii o nawet połowę i osiągnięciu nawet trzykrotnielepszego współczynnika wydajności na wat niż w GDDR5. Nie oznaczato oczywiście, że nowa karta będzie miała TDP poniżej 100 W. Todane dotyczące samej pamięci – rdzenie GCN swoje zużyją.

Jednak to właśnie ograniczona przepustowość była do tej poryczynnikiem najbardziej blokującym granie w rozdzielczościach 4K(2160p). Nowy Radeon z interfejsem o szerokości 4096 bitów takichograniczeń mieć nie będzie.

Obraz

Wydajna grafika 4K to domena nie tylko AMD, wsparcie dla DirectX12 to już dziś standard, ale firma ma dla graczy coś wyjątkowego,szczególnie istotnego teraz, gdy Oculus Rift jest tak bliskiwydania. Fanów wirtualnej rzeczywistości przyciągnąć maLiquidVR, technika pozwalająca na uzyskanie stereoskopowego obrazuwysokiej rozdzielczości przy częstotliwościach odświeżaniaprzekraczających 90 Hz i opóźnieniach w renderowaniu ruchu poniżej10 ms.

Obraz

Konstrukcja nowego układu graficznego uległa uproszczeniu –dzięki możliwości umieszczenia pionowo spiętych czterech warstwpamięci DRAM nad sobą, a ich bloku obok GPU na wspólnej warstwiełączącej je struktury tzw. interpozera (zawierającej m.in.kontroler pamięci), udało się znacznie zmniejszyć powierzchnięczipu, tańsza ma być też jego produkcja.

Obraz

Jak to w praktyce się sprawdzi, dowiemy się zapewne dopieropodczas czerwcowej imprezy PC Gaming Show, ale zaprezentowane dziśinformacje przekonują, że czerwona drużyna ma swoje asy w rękawietakże na najbliższą przyszłość.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)