Karty SIM będą wbudowane w procesor, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca

Kolorowe karty SIM z depositphotos
Kolorowe karty SIM z depositphotos
Oskar Ziomek

22.02.2018 17:05, aktual.: 22.02.2018 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraca temat stale podłączonych do Internetu urządzeń mobilnych. Od początku mówiło się, że aby zapewnić im stałe podłączenie do Sieci, obok Wi-Fi wyposażane będą w łączność komórkową, najpewniej opartą o wykorzystanie elektronicznych kart SIM (eSIM). Podobnie zrobiono to na przykład w smartwatchu Gear S2 Classic 3G, pierwszym urządzeniu, które z tej technologii zrobiło użytek.

Teraz w tym zakresie pojawiają się nowe informacje. ARM przedstawiło swoją wizję dalszego rozwoju w tym kierunku. Do 2035 roku na świecie ma być ponad bilion połączonych z siecią sprzętów. Jednym z wyzwań będzie natomiast zapewnienie bezpieczeństwa oraz jednoznacznej identyfikacji urządzeń i w tym zakresie proponowane jest wykorzystanie kart SIM.

Nie będą to jednak oczywiście typowe karty, jakie znamy z telefonów, ale ich wbudowane odpowiedniki, które szerzej opisywaliśmy przy okazji premiery Apple Watcha 3. W przypadku nadchodzących rozwiązań mówi się jednak teraz o jeszcze ciekawszym rozwiązaniu – kartach iSIM (integrated SIM), które zaszyte będą bezpośrednio w procesorze urządzenia.

Uproszczony schemat elementów iSIM, źródło: arm.com
Uproszczony schemat elementów iSIM, źródło: arm.com

Takie rozwiązanie ma mieć wiele zalet, z których największą będzie oszczędność miejsca w obudowie. Karta iSIM ma być elementem o boku długości ułamka milimetra. Będzie więc wielokrotnie mniejsza od eSIM, która z wymiarami 5 × 6 mm już robi wrażenie będąc kilkukrotnie mniejszą od nanoSIM.

Ewentualnym problemem może być natomiast wdrażanie technologii w porozumieniu z operatorami. Jak widać już teraz dysponujemy technicznymi możliwościami, by korzystać z eSIM, a praktycznych implementacji jest jak na lekarstwo. Dla operatorów może być to więc dodatkowe wyzwanie, ale ARM jest dobrej myśli i przytacza prognozę, według której do 2025 roku ponad 4 miliardy urządzeń Internetu Rzeczy będą na co dzień korzystać z łączności zapewnianej dzięki najmniejszym kartom SIM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (91)
Zobacz także