Kaspersky Password Manager miał tworzyć bezpieczne hasła. Złamano je w kilka sekund

Kaspersky Password Manager miał tworzyć bezpieczne hasła. Złamano je w kilka sekund
07.07.2021 09:51
Kaspersky Password Manager miał tworzyć bezpieczne hasła. Złamano je w kilka sekund
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images

Generatory pomagają użytkownikom tworzyć bezpieczne hasła za pomocą programów wykorzystujących generatory liczb pseudolosowych. Z założenia tego rodzaju hasło powinno być trudne do złamania. W przypadku Kaspersky Password Manager okazało się być odwrotnie.

Zespół Ledger Donjon postanowił przyjrzeć się popularnemu menadżerowi haseł i zbadać, czy faktycznie oferowane przez niego zabezpieczenia wystarczająco chronią jego użytkowników. Wyniki ich badań okazały się jednak nie być optymistyczne.

Zdaniem zespołu Kaspersky Password Manager miał kilka problemów. Najważniejszym z nich było używanie generatora liczb pseudolosowych nieodpowiedniego do celów kryptograficznych. Oznacza to, że wszystkie utworzone przez niego hasła można było w ciągu kilku sekund złamać metodą ataku siłowego.

Ledger Donjon przypomina, że dobre generatory muszą przechodzić testy losowości, takie jak Diehard czy Dieharder. Zespół ma jednak hipotezę, że w przypadku haseł tworzonych przez Kaspersky Password Manager, metoda ich wymyślania została zaimplementowana w celu oszukania standardowych narzędzi do łamania haseł. Problem zaczyna się w przypadku bardziej zaawansowanych programów.

Co ważne, Kaspersky Password Manager został już zaktualizowany i ten problem nie dotyczy jego najnowszej wersji. Nie zmienia to jednak faktu, że użytkownicy powinni obdarzyć go mniejszą dozą zaufania, znając jego wcześniejsze problemy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)