KDE 4.13 z nową wyszukiwarką już gotowe, będzie domyślnym pulpitem w Kubuntu 14.04 LTS

KDE 4.13 z nową wyszukiwarką już gotowe, będzie domyślnym pulpitem w Kubuntu 14.04 LTS

17.04.2014 16:33

Dzisiaj debiutuje kolejna stabilna wersja środowiska KDE,oznaczona wersją 4.13. Jak zapewne wiecie, platforma KDE składa sięz trzech części – Platform, Applications i Workspaces. Pierwsza znich to zbiór bibliotek i usług potrzebnych do uruchomieniaoprogramowania KDE, druga to same aplikacje, trzecia to niezależnierozwijane środowisko uruchomieniowe Plasma dla różnych urządzeń,w odmianach od komputerów osobistych po smartfony. Najważniejszezmiany w 4.13 dotyczą warstwy Aplikacji, ale warto też zwrócićuwagę na zmiany w Platformie, gdyż sygnalizują koniec pewnejepoki.

Zacznijmy od wnętrzności. Większość bibliotek otrzymałajedynie drobne poprawki i ulepszenia, więc taką zmianę numeracjiusprawiedliwiałaby tylko wygoda, gdyby nie to, że w nowym KDE 4.13debiutuje wyszukiwanie semantyczne nowej generacji. Wysłużonyframework Nepomuk, zbudowany podobno kosztem 17 mln euro z pieniędzyUnii Europejskiej, został zastąpiony przez nowy, zdecentralizowanyframework Baloo.Według deweloperów projektu działa on o wiele lepiej od swojegopoprzednika, pozwalając na bardzo szybkie wyszukiwanie, zajmującmało pamięci i dobrze się integrując z pozostałymi komponentamiśrodowiska. Obecnie pozwala na wyszukiwanie plików, e-maili ikontaktów, ale modularna budowa sprawia, że można dodać do niegowyszukiwanie danych innych typów.

  • Semantyczne dane z Baloo
  • Zarządzanie dyskami w chmurze
[1/2] Semantyczne dane z Baloo

Baloo nie jest kompatybilny z Nepomukiem, aplikacje, którekorzystają z wyszukiwarki, muszą zostać przepisane. Większośćpozycji z oficjalnej listy już przepisana została. Póki co, twórcylinuksowych dystrybucji mają do wyboru albo trzymać się starejsemantycznej wyszukiwarki, albo sięgnąć ponową. Zobaczymy, czy zdoła ona przekonać do siebieużytkowników – do tej pory wiele osób semantyczny pulpit poprostu wyłączało, nie do końca rozumiejąc, jak efektywnie zniego korzystać.

Przejdźmy do zmian w aplikacjach. Edytor Kate ma nowy,rozbudowany pasekstatusu, lepiej obsługuje składnię C++ (z pewnym wsparciem dlaC14), wprowadza ulepszone wcięcia dla C, uzupełnianie kodu dlajęzyka D i lepszą wtyczkękompilacji. Wyświetlarka dokumentów Okular obsługujeprzeglądanie w kartach, wykorzystuje aktualne DPI ekranu przyrenderowaniu dokumentu, ulepsza wyszukiwanie i wprowadza do trybuprezentacji przycisk Play. Wyświetlarka obrazków Gwenview doczekałasię podglądu dla zdjęćRAW. Kartograficzno-nawigacyjna aplikacja Marble pokazuje pozycjeSłońca, Księżyca i planet, pozwala też na nagrywanie filmów zwirtualnych wycieczek po świecie.

  • Marble wzbogaca się w nowe możliwości
  • Koniec oddzielnych okien dla PDF-ów w Okularze
[1/2] Marble wzbogaca się w nowe możliwości

Użytkownicy pakietu KDE PIM powinni zwrócić uwagę na wsparciedla wirtualnych dysków: Kmail zamiast wysyłać duże pliki jakozałączniki, może przechować je w chmurze, umieszczając w e-mailujedynie link do ich pobrania. Obsługiwane są w ten sposób GoogleDrive, Dropbox, Box, KolabServer, YouSendIt i UbuntuOne (najwyraźniejktoś zapomniał, że Canonical wyłącza UbuntuOne). Ulepszono teżfiltry Sieve do filtrowania poczty po stronie serwera, a program donotatek KNotesotrzymał możliwość dodawania alarmów i przeszukiwania wpisów.

W wolnej chwili użytkownicy KDE mogą pobawić się też grąPalapeli, która otrzymała sporoulepszeń, dzięki którym można układać nawet bardzo dużepuzzle na ograniczonej powierzchni pulpitu. Osoby uczące sięjęzyków powinna zainteresować zaś aplikacja Artikulate,przeznaczona do nauki poprawnej wymowy języków obcych.

Z kompletną listą zmian zapoznać się możecie tutaj.Nowe KDE zaczyna pojawiać się już w repozytoriach poszczególnychdystrybucji. W Archu jest wciąż w repozytorium Testing, ale wnajbliższych godzinach może się to zmienić. Warto podkreślić,że KDE 4.13 będzie domyślnym desktopem dla Kubuntu i znajdzie sięw oficjalnych repozytoriach Ubuntu 14.04 LTS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)