KDE czy Xfce? Linux Mint 18.1 daje teraz taki wybór – i wsparcie do 2021 roku

KDE czy Xfce? Linux Mint 18.1 daje teraz taki wybór – i wsparcie do 2021 roku

30.01.2017 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Linux Mint 18.1 „Serena” debiutowałjuż w grudniu, ale dostaliśmy wówczas tylko jego głównąodmianę, ze środowiskiem Cinnamon 3.2 oraz odmianę z klasycznym„gnomowym” pulpitem MATE. Teraz na serwerach projektu i licznychich mirrorach dostępne są już odmiany KDE i Xfce, którymi fanitych środowisk mogą się zainteresować choćby ze względu nadługi czas wsparcia. Łatki będą oferowane do 2021 roku. Niestetyuwiązanie się do Ubuntu oznacza, że w wydaniach tych dostajemywciąż względnie stary kernel 4.4, taki sam jak w wypadku bazowego16.04 LTS. Gdyby deweloperzy Minta zaczekali kilka dni – to bymogli zaoferować już nowszy kernel 4.8, który zastosowany będziew wydaniu Ubuntu16.04.2.

Miętowe KDE: ot po prostu nowa Plasma

Obraz

Wersja ze środowiskiem graficznym KDE to przede wszystkim Plasma5.8 LTS, ale oczywiście nie tylko. Podobnie jak w wypadku głównejodmiany Minta, odświeżono menedżer aktualizacji. Możemy w nimteraz zobaczyć źródło, z którego pochodzi nowa wersja (codocenią wszyscy ci, którzy zainstalowali sobie zbyt wiele PPA).Uporządkowano także informacje o nowych wersjach kernela –posortowane zostały po numerkach, wraz z rekomendacjami wskazującymina te najbardziej stabilne i najbezpieczniejsze (niestety to nie jestjedno i to samo).

Obraz

Oprócz tego menedżer dba o poprawność aktualizacji, nieodświeżając listy, jeśli jej pobieranie zostało przerwane,potrafi przechowywać dzienniki zmian w pamięci podręcznej i lepiejsobie radzi z rozwiązywaniem nazw domen. Ulepszono też narzędziedo zarządzania źródłami oprogramowania, wspiera ono terazglobalne serwery lustrzane korzystające z technologii anycast –informując zarazem o ich szybkości.

Wersji 18.1 Minta towarzyszy nowa kolekcja tapet. Ot po prostusporo przyrody, krajobrazy i fotki makro – nic co by specjalniezapadało w pamięć. Oczywiście możemy korzystać z niej także wKDE.

Miętowe Xfce: garść ulepszeń w X-aplikacjach

Odmiana Minta z Xfce przynosi przede wszystkim nową wersję menuWhisker – pozwala ona na nawigację po kategoriach za pomocąklawiatury, wyświetla opisy programów po najechaniu wskaźnikiemmyszy na ich nazwę, pozwala też na wyszukiwanie w Sieci za pomocątzw. bangów, poleceń o składni przypominającej tę z wyszukiwarkiDuckDuckGo (!w Polska zwróci artykuł z wikipedii o Polsce).

Obraz

Systemowy edytor Xed ma nowy pasek wyszukiwania, umieszczony nadole i dynamicznie podkreślający wyniki w czasie wpisywania,pozwalający też wygodnie przeskakiwać między znaleziskami.Doczekał się też wsparcia dla ciemnych skórek i czerwonego paskaostrzegawczego, który wyświetlany jest, gdy edytor uruchomimy zuprawnieniami administratora.

Odtwarzacz wideo Xplayer potrafi wygaszać teraz inne wyświetlaczepodczas odtwarzania na pełnym ekranie, obsługuje tagi EXIF mówiąceo orientacji wideo, ma domyślnie włączoną wtyczkę napisów,wspiera ciemne skórki i lepiej się integruje ze środowiskiemgraficznym. Z kolei wyświetlarka obrazków Xviewer bez wtyczekpotrafi obracać obrazki i korzysta z lepszej interpolacji,ulepszając jakość obrazu przy powiększaniu. Czytnik dokumentówXreader wspiera tryby HiDPI i ładniej rysuje cienie. Te wszystkienowe funkcje są dostępne też dla innych aplikacji, poprzezbibliotekę libxapp, mającą ułatwić tworzenie uniwersalnych,wielośrodowiskowych aplikacji systemowych.

Linux Mint Xfce korzysta z tego samego menedżera aktualizacji copozostałe odmiany (w tym opisany powyżej KDE) – więc dostajemy itu wspomniane zmiany. Oprócz tego jednak dostajemy nowy menedżerustawień języka, w którym po prostu wybieramy główny języksystemu, co spowoduje automatyczne pobranie metod wejściowych(istotne przede wszystkim dla azjatyckich języków)

Obraz

Sporo poprawek przynosi nowa wersja menedżera sesji MDM –siłowo wymusza ustawienia klawiatury, rozwiązując problem zbezprzewodowymi klawiaturami Logitecha, pozwala wybrać monitor pojego identyfikatorze, poprawia współpracę z pakietamioprogramowania Flatpack i usuwa usterki w sekwencji wyłączaniakomputera i kończenia sesji.

Na koniec trzeba wspomnieć o porzuceniu odtwarzacza Banshee –ze względu na jego zależności od Mono i powolny rozwój,zastąpiono go odtwarzaczem Rhytmbox. Jest on wspierany przez apletdźwięku Minta i ekran blokady.

Linki do pobrania Minta KDE i Minta Xfce w wersji 18.1 znajdzieciena stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (257)