Klient Slacka na Commodore 64 – to jest dopiero usługa wieloplatformowa

Klient Slacka na Commodore 64 – to jest dopiero usługa wieloplatformowa

Klient Slacka na Commodore 64 – to jest dopiero usługa wieloplatformowa
01.12.2016 16:11, aktualizacja: 02.12.2016 00:00

Slack stał się ulubionym narzędziem do komunikacji grupowej dlamilionów użytkowników – dość powiedzieć, że korzystamy zniego intensywnie w redakcji dobrychprogramów. Korzystamy z niego napecetach z Windowsem czy Linuksem, na Makach, na smartfonach zAndroidem i iPhone’ach. Niezależnie od platformy spisuje sięświetnie. Jedno jednak musimy przyznać, nigdy jeszcze ze Slacka niekorzystaliśmy na Commodore 64. Pewien nowozelandzki programista,Jeff Harris, uznał jednak, że świat potrzebuje Slacka działającegona chyba najpopularniejszym 8-bitowym komputerze w historii.

Czas skończyć z dyskryminacją klasycznych maszyn. Co z tego, żeC64 nie ma nawet gniazdka ethernetowego, nie mówiąc już o Wi-Fi?Dla chcącego nic trudnego. Klient Slacka przygotowanyprzez Harrisa sprytnie łączy w sobie aspekt sprzętowy iprogramowy, wprowadzając komputer z 1982 roku w świat komunikacjigrupowej XXI wieku. Na część sprzętową składają się:

– Commodore 64 – podłączony do Internetu komputerekRaspberry Pi, – ręcznie robiony kabelek ze złączemrozszerzeń (UserPort) Commodore 64 po jednej stronie, a przejściówkąRS-232-USB po drugiej stronie

Na część software’ową składają się:

– aplikacja transportowa napisana w node.js, komunikująca sięz publicznym API Slacka, która działa na Raspberry Pi, –terminal Slacka, napisany w assemblerze 6502 na C64, którykomunikuje się z aplikacją transportową poprzez prosty protokółRPC

W ten sposób uzyskujemy na Commodore 64 podstawowąfunkcjonalność Slacka – wysyłanie wiadomości na kanałach jak ido poszczególnych osób, działają nawet komendy ze slashem.Wszystko to z zawrotną szybkością 1200 b/s, czyli nawet do 150znaków na sekundę.

Slack client for Commodore64

Trzeba jednak przyznać, że sięgając po Raspberry Pi, JeffHarris poszedł trochę na łatwiznę. Dla Commodore 64 znajdziemykontroleryEthernetu, pozwalające na podłączenie tego komputera do Sieci.Biorąc pod uwagę to, że na C64 udało się stworzyćkompletny sieciowy system operacyjny, oferujący multiasking igraficzny interfejs użytkownika, pewnie dałoby się i przygotowaćnatywnego klienta Slacka, rozmawiającego bezpośrednio z API tejusługi.

W naszej bazie oprogramowania klienta Slacka na C64 nie znajdziecie. Są tylko wersje na Windowsa, macOS-a, Androida, iOS-a, a nawet egzotycznego Windows Phone'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)