Kobiety i osoby uważające się za kobiety poszukiwane do pracy nad linuksowym serwerem grafiki

Kobiety i osoby uważające się za kobiety poszukiwane do pracy nad linuksowym serwerem grafiki05.09.2014 17:32
Kobiety i osoby uważające się za kobiety poszukiwane do pracy nad linuksowym serwerem grafiki

W kwietniu tego roku świat Wolnego Oprogramowania zelektryzowaławieść, że Fundacja GNOME, zajmująca się rozwojem środowiskagraficznego o tej samej nazwie, jest w fatalnej sytuacjifinansowej, głównie w wyniku wydatków, jakie poniosła nainicjatywę, której celem było zwiększenie zaangażowaniakobiet (cis i trans) oraz genderqueer w wolne i otwarteoprogramowanie. Teraz inicjatywą Fundacji GNOME zainteresowałasię Fundacja X.org, opiekująca się tym wciąż podstawowymserwerem grafiki na wolnych systemach operacyjnych.

Zainicjowany w 2010 roku przez ludzi z Fundacji GNOME projekt onazwie FOSSOutreach Program for Women ma na celu opłacenie pracy kobiet nadniemalże dowolnym aspektem Wolnego Oprogramowania. Fundowanestypendia, w wysokości obecnie 5500 dolarów, plus 500 dolarów nakoszty podróży, trafiać mają więc nie tylko do programistek, aleteż autorek dokumentacji czy projektantek grafiki. W grudniu tegoroku rusza już 9. trzymiesięczna tura projektu, a termin zgłoszeńdla zainteresowanych mija 22 października. Zgodnie z warunkami,pracować dla opensource'owych projektów sw ten sposób można takżezdalnie.

350112063240300481

Do grupy zainteresowanych wykorzystaniem pracy stażystek, wśródktórych są prócz GNOME m.in. ownCloud, Wikimedia, OpenStack iMozilla, dołączył teraz hermetyczny i niedostępny dotąd dlaludzi z zewnątrz X.org. Na łamach listy xorg-devel Peter Hutterer,przewodniczący rady dyrektorów X.org, poinformował,że zabezpieczono w ten sposób fundusze na pracę jednejuczestniczki.

350112063240431553

Oczywiście jeśli nie urodziliście się kobietą, nicstraconego. Do FOSS Outreach Program for Woman mogą zgłaszać sięnie tylko biologiczne kobiety, ale też kobiety, które kiedyś byłymężczyznami, a także osoby genderqueer,genderfluid i genderfree, co otwiera drogę dla praktycznie każdego,kto tylko uważa, że jego płeć kulturowa jest mniej lub bardziejniemęska. Osoby będące mężczyznami, lub uważające się zamężczyzn, a zainteresowane rozwojem X.org, mogą wciąż zgłaszaćswoje kandydatury do projektu X.orgEndless Vacation of Code. Tu płeć nie ma znaczenia –podstawowym warunkiem uzyskania stypendium w wysokości około 5 tys.dolarów jest status studenta (osoby nie będące studentami równieżmogą się zgłaszać, ale pieniędzy nie dostaną).

Uprzedzamy jednak, że poprzeczka dla zainteresowanych stypendiumz Endless Vacation of Code jest jednak znaczniej wyżej zawieszona,niż w wypadku FOSS Outreach Program for Women. Tu trzeba nie tylkospełnić wymagania stawiane przez Google dla uczestników Summer ofCode, ale też z góry przedstawić plan projektu software'owego idołączyć w swoim résumé listę opublikowanych prac naukowych czyrozwijanych projektów opensource'owych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)