Kodi 14 od XBMC 13 różni głównie nazwa – oraz obsługa wideo 4K

Kodi 14 od XBMC 13 różni głównie nazwa – oraz obsługa wideo 4K

Kodi 14 od XBMC 13 różni głównie nazwa – oraz obsługa wideo 4K
22.12.2014 15:02, aktualizacja: 22.12.2014 15:15

To już koniec XBMC – a właściwie nowy początek. Znakomitecentrum multimedialne, charakteryzujące się otwartą architekturą,wieloplatformowością i aktywną społecznością, doczekało się dzisiajwydania wersji 14.0, już pod nową, nie mającą nic wspólnego z konsoląMicrosoftu nazwą, tj. Kodi Entertainment Center. Czy warto spieszyćsię z aktualizacją? Jak zwykle, zależy to od waszych potrzeb.

Trzeba jasno powiedzieć, w przeciwieństwie do XBMC 13, Kodi 14 nieprzynosi zbytwiele nowości (nie licząc tej nowej nazwy i logotypu). Zacznijmywięc od zmiany nazwy – jak twierdzą deweloperzy, była onakonieczna, gdyż nie miała nic wspólnego z tym, co oprogramowanie topotrafi dziś. Xbox Media Center, jak jeszcze do niedawna rozwijanoskrót aplikacji, nie działał już praktycznie na Xboksie, nieograniczał się też tylko do odtwarzania lokalnych mediów. Aplikacjapozwala dziś na granie w rozmaite retro-gry, strumieniowanie zasobówz Internetu, czy synchronizację danych z urządzeniami mobilnymi. Wdodatku wykorzystanie w nazwie słowa „Xbox” prowadziło doproblemów prawnych, nie można było np. zarejestrować XBMC jako znakutowarowego. Pozwalało to na nieuprawnione wykorzystywanie nazwy przezproducentów sprzętu, którzy z projektem tym nie mieli zbyt wielewspólnego.

Obraz

Dlaczego zatem Kodi? Nowa nazwa wzięła się podobno z podobieństwado przycisków sterowania w pilocie. K wyglądało jak przyciskprzeskoczenia do utworu wstecz, O jak przycisk stopu, D jak przyciskPlay. Eksperymenty projektantów doprowadziły do zarzucenia tegopodobieństwa, nazwa jednak pozostała.

Z perspektywy użytkownika zmiana nazwy nie ma jednak większegoznaczenia. Kompatybilność z dodatkami zostaje zachowana, kolejnośćnumeracji nie uległa zmianie, warunki licencjonowania są takie same.Przyjrzyjmy się funkcjom, dla których warto po Kodi 14 sięgnąć.

Program wykorzystuje nową wersję biblioteki ffmpeg, pozwalającą naodtwarzanie wideo w rozdzielczości do 4K, zakodowanego w formatachH.265 (HEVC) i VP9. Ten ostatni kodek wykorzystuje software'owe,wielowątkowe dekodowanie – niestety na razie żaden producentnie zapewnia wsparcia sprzętowego. Warto też wspomnieć o znaczącymprzyspieszeniu działania biblioteki mediów (za sprawą aktualizacjibiblioteki sqlite), dodaniu obsługi dźwięku 5.1 dla Androida,ulepszeniu silnika audio dla OS X, poprawkach dla skórek (osoby osłabym wzroku docenią możliwość zwiększenia rozmiaru domyślnego fontuw skórce Confluence), ulepszeniu współpracy z zewnętrznymiaplikacjami po UPnP i dodaniu przeglądania archiwów.

Praktycznie wszystkie wtyczki i skórki działające z XBMC 13.2powinny działać z Kodi 14 – ich deweloperzy mieli dość czasu,by usunąć ewentualne problemy z kompatybilnością. Najnowszą wersjęcentrum multimedialnego (a właściwie to centrum rozrywkowego) wwersji dla Windows znaleźć możecie w naszej bazieoprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)