Kolejne rewelacje na temat Androida z DefCon 19

Kolejne rewelacje na temat Androida z DefCon 19

08.08.2011 15:18

Podczas konferencji DefCon, która miała miejsce w Las Vegas, dużą popularnością cieszył się Android i świeżo odkryte luki bezpieczeństwa w tym systemie.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Nicholasa Percoco, szefa SpiderLabs w firmie Trustwave, który na zeszłorocznym DefConie prezentował rootkit dla Androida. Jego zespół odkrył lukę w systemie, która naraża telefon na ataki phishingowe lub może zostać wykorzystana przez reklamodawców do wyświetlania wyskakujących reklam na telefonie. Zespół Perroco odkrył, że możliwe jest stworzenie niewinnie wyglądającej aplikacji dla Androida, która będzie podmieniać strony logowania do banku, nawet jeśli użytkownik korzysta ze sprawdzonej aplikacji bankowej. Obecnie na Androidzie aplikacje działające w tle, jeśli chcą zwrócić na siebie uwagę użytkownika, wysyłają powiadomienie, które pojawi się na górnej belce. Ale w SDK Androida jest również interfejs umożliwiający wybudzenie aplikacji i przesunięcie jej na pierwszy plan, oraz zmianę domyślnego zachowania przycisków. W efekcie możliwe jest napisanie złośliwej aplikacji, która nie dość, że będzie się sama aktywowała, to jeszcze nie będzie możliwe wyjście z niej za pomocą przycisku „Powrót”.

Aby podeprzeć swoje odkrycie Percoco zaprezentował specjalnie spreparowaną grę. Jako subkomponent sprawdzonej gry instalowane było narzędzie, które podmienia strony logowania Facebooka, Amazona, Google Voice i GMaila. Ten sam mechanizm można wykorzystać do wyświetlania profilowanych reklam na podstawie odwiedzanych stron lub uruchamianych aplikacji. Na telefonie demonstracyjnym zamiana aplikacji była na tyle szybka, że użytkownik nie ma szans jej zauważyć w normalnych warunkach. Ponadto złośliwe narzędzie rejestruje się jako usługa systemowa i zostaje uruchomione po ponownym uruchomieniu systemu. Takie narzędzia niestety nie wymagają szerszych, niż domyślne uprawnień, gdyż monitorowanie stanu telefonu za pośrednictwem Activity Service jest jedną z kluczowych funkcji oferowanych przez platformę, na którym bazuje wiele programów.

Google został powiadomiony o wyniku badań i obecnie pracuje nad załataniem luki w taki sposób, żeby funkcje istniejącego oprogramowania nie ucierpiały. Przejściowo aplikacje wykorzystujące możliwość przełączania się na pierwszy plan aby zaszkodzić użytkownikom będą usuwane z Android Market. Niestety, ponieważ aplikacje nie są sprawdzane przed udostępnieniem w Markecie, zostaną usunięte dopiero po zgłoszeniu szkodliwości przez poszkodowanych użytkowników. Ponadto zdaniem Google to nie możliwość przełączania aplikacji jest problemem, a możliwość śledzenia, jaka aplikacja jest obecnie używana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)