Komisja Europejska zbada, czy Apple jest w kartelu książkowym

Komisja Europejska zbada, czy Apple jest w kartelu książkowym

06.12.2011 14:23, aktualizacja: 06.12.2011 15:47

Europejska Komisja ogłosiła otwarcie postępowania antymonopolowego, w ramach którego badany będzie rynek książek elektronicznych.

Komisja będzie przede wszystkim sprawdzać, czy działające na całym świecie wydawnictwa nie prowadzą praktyk nieuczciwie zwalczających konkurencję. Pomóc w tym mieliby dystrybutorzy, na przykład iBooks firmy Apple. Sklepy z książkami elektronicznymi mogą mieć znaczący wpływ na kształt europejskiego rynku e-booków. Otwarcie formalnego postępowania oznacza, że Komisja traktuje tę sprawę bardzo poważnie, i że ma ona wysoki priorytet.

Na liście wydawnictw, które prześwietli komisja, znalazły się Hachette Livre (Francja), Harper Collins (USA), Simon & Schuster (USA), Penguin (Wielka Brytania) oraz Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck (Niemcy), które rzekomo z pomocą firmy Apple i jej platformy dystrybucji książek — iBooks — prowadzą działania uniemożliwiające konkurencję na rynku książek elektronicznych w Unii Europejskiej i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Komisja sprawdzi zatem, czy wymienione wydawnictwa podpisały z firmą z Cupertino porozumienia, na mocy których teraz wspólnie zwalczają konkurencję. Zawarcie takich umów oznaczałoby, że wydawnictwa łamią europejskie prawo antymonopolowe i Artykuł 101 Traktatu z Lizbony, który to zabrania budowania monopolistycznych związków przedsiębiorstw z jednej gałęzi.

Komisja przyjrzy się również umowom zawartym między wydawcami i dystrybutorami, ale sprawa istnienia kartelu książkowego pod wodzą firmy Apple ma najwyższy priorytet.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)