Koniec aktualizacji usług Google Play na Androidzie 4.0 – dziś mało kto go używa

Koniec aktualizacji usług Google Play na Androidzie 4.0 – dziś mało kto go używa

Android 4.0 działa dziś na mniej niż 1 proc. urządzeń z tym systemem (depositphotos)
Android 4.0 działa dziś na mniej niż 1 proc. urządzeń z tym systemem (depositphotos)
Oskar Ziomek
08.12.2018 09:48

Nadszedł moment, w którym dalszy rozwój usług Google Play, czyli części oprogramowania Androida związanej z działaniem wielu aplikacji, w przypadku Androida 4.0 Ice Cream Sandwich nie jest już opłacalny. Google poinformował na blogu dla deweloperów, iż w związku z niewielkim udziałem Androida 4.0, wspomniane usługi nie będą już aktualizowane. W związku z tym programiści są zachęcani do podbijania w swoich aplikacjach minimalnej wersji SDK co najmniej do API poziomu 16.

Takie podejście oznacza, iż użytkownicy smartfonów z Androidem 4.0 w praktyce z czasem przestaną otrzymywać aktualizacje zainstalowanych aplikacji. Podniesienie przez programistów minimalnej wersji obsługiwanego API na poziom 16. oznacza, że nowe wersje ich programów nie będą dostępne dla systemów z obsługą API niższego poziomu, a w przypadku Androida Ice Cream Sandwich jest to API poziomu 15.

Statystyki Androida z października bieżącego roku, źródło: Google.
Statystyki Androida z października bieżącego roku, źródło: Google.

Platforma Android Ice Cream Sandwich (ICS) ma siedem lat, a liczba aktywnych urządzeń od dłuższego czasu wynosi mniej niż 1 procent. W związku z tym kończymy wsparcie dla ICS w przyszłych wersjach usług Google Play. Dla urządzeń z systemem ICS, sklep Google Play nie będzie już aktualizować Play Services APK ponad wersję o numerze 14.7.99 – czytamy w wyjaśnieniu na blogu, gdzie programiści mogą znaleźć więcej szczegółów technicznych.

Warto zwrócić uwagę, iż według oficjalnych statystyk z października bieżącego roku, Android 4.0 działał jedynie na 0,3 proc. wszystkich urządzeń z tym systemem. Co ciekawe, to wciąż co najmniej trzykrotnie więcej niż w przypadku Androida 9 (którego w zestawieniu nie znajdziemy, bo Google pomija edycje z udziałem niższym od 0,1 proc.). Dla porównania, edycja Oreo (8.0 oraz 8.1) działała w październiku na 21,5 proc. urządzeń z tym systemem, a edycja Nougat (7.0 i 7.1) na 28,2 proc. wszystkich urządzeń z Androidem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)