Koniec małych smartfonów z dobrą specyfikacją. Sony kończy z Xperią Compact

Koniec małych smartfonów z dobrą specyfikacją. Sony kończy z Xperią Compact

Koniec małych smartfonów z dobrą specyfikacją. Sony kończy z Xperią Compact
Koniec małych smartfonów z dobrą specyfikacją. Sony kończy z Xperią Compact
14.01.2019 14:52, aktualizacja: 15.01.2019 10:41

Ekrany smartfonów rosną i coraz trudniej znaleźć model, którego obsługa jedną ręką będzie wygodna. Jeszcze trudniej o smartfon, który mimo małego ekranu będzie miał dobrą specyfikację. Ostatnim bastionem takiej filozofii były smartfony Xperia Compact, produkowane przez Sony od 2014 roku. Jednak nawet Japończycy ulegają modzie i zrezygnują z mniejszych Xperii z dobrymi podzespołami.

Don Mesa, wicedyrektor marketingu Sony Mobile, przyznał, że Sony bardzo długo produkował Xperie Compact ze względu na łatwość ich obsługi. Zawsze jest miejsce na różne rozmiary, ale obecnie ludzie chcą większej powierzchni dla swoich treści – powiedział podczas CES.

Topowe komponenty w małej obudowie

Na korzyść Xperii Compact działał przede wszystkim mniejszy rozmiar, wygodniejsza obsługa jedną ręką i możliwość noszenia smartfonu w kieszeni. W większości mają one te same komponenty, co „pełnowymiarowe” odpowiedniki, ale są zamknięte w mniejszej obudowie, z mniejszym ekranem i akumulatorem. Obudowy spełniały te same normy IP i jeśli ktoś szukał mocnego, ale niedużego smartfonu, Xperie Compact były świetnym wyborem.

Drugą, być może ważniejszą zaletą tych urządzeń jest cena. Zwykle są tańsze od dużych Xperii, ale oferują identyczną moc obliczeniową. Żaden z konkurentów nie może pochwalić się takim wyborem.

Co z Xperią XZ4?

Mesa nie powiedział wprost, że linia Xperii Compact zostanie porzucona w 2019 roku, ale jest to prawdopodobne. Jest szansa, że jednak zobaczymy smartfon Xperia XZ4 Compact, którego rendery trafiły do sieci w grudniu. Możliwe, że będzie to ostatnia mała Xperia w historii. Nie można też wykluczyć, że Sony zrezygnuje z niej w ostatniej chwili.

Tak rzekomo wygląda Xperia XZ4 Compact
Tak rzekomo wygląda Xperia XZ4 Compact

Pracownik Sony potwierdził jednak, że firma widzi potrzebę produkcji większych smartfonów. Możemy przypuszczać, że na nich właśnie się skupi w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie „kompaktowe” Xperie nie sprzedają się dostatecznie dobrze w porównaniu do swoich większych odpowiedników. To by tłumaczyło, dlaczego nigdy nie powstała Xperia XZ3 w wersji kompaktowej. Trzeba też dodać, że Xperie Compact „rosły” razem z resztą rynku. Xperia Z1 Compact miała przekątną ekranu mierzącą 4,3 cala, Z3 i Z5 Compact – 4,60 cala, XZ2 z 2018 roku zaś doszła do 5 cali. Według niektórych użytkowników to już za dużo.

Zgadzacie się z decyzją Sony, czy będziecie tęsknić za małymi Xperiami?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)