Koniec Qualcomma w LG? Koreańczycy wyprodukują swoje własne procesory

Strona głównaKoniec Qualcomma w LG? Koreańczycy wyprodukują swoje własne procesory
24.10.2014 15:47
Koniec Qualcomma w LG? Koreańczycy wyprodukują swoje własne procesory
Tomek Kondrat
Tomek Kondrat
bDZPBBgC

Grono producentów procesorów dla urządzeń mobilnych powiększa się o koreańską firmę LG, o czym informuje portal Recode. Twórcy telefonów z serii G pozazdrościli swojemu rodzimemu rywalowi – Samsungowi – i wyprodukowali swój własny SoC. Podobieństwa są spore, gdyż zarówno Nuclun, jak i Exynos skierowane są do urządzeń mobilnych opartych o architekturę ARM.

bDZPBBfV

Zdecydowana większość firm wykorzystuje jednostki produkowane przez Qualcomma tworzone przez amerykańską firmę Qualcomm Incorporated. Trend taki można zaobserwować, chociażby w produktach Google, czyli Nexusach, które od lat wyposażone są w procesory Qualcoma. Sporą popularnością cieszy się również Mediatek, który przebojem podbija rynek azjatycki. Swoje SoC produkuje również Huawei oraz Nvidia. LG podjęło decyzję aby nie płacić za układy firmom trzecim i otworzyło swoją własną markę – Nuclun. Ośmiordzeniowy procesor będzie wykorzystany w nadchodzącym phablecie LG G3 Screen, który został wyprodukowany na potrzeby koreańskiego rynku.

350127168556394433

Nowy SoC będzie oparty o architekturę ARM. Koreańska firma zdecydowała się wykorzystać znany schemat Big.LITTLE, czyli użycie czterech słabszych rdzeni A7, które będą wykorzystywane dla mniej wymagających zadań, oraz czterech rdzeni A15 do wymagających czynności. Własna marka powinna pozwolić LG na uniezależnienie się od Qualcomma, którego układy są stosunkowo drogie. LG będzie mogło sprzedawać urządzenia w tej samej cenie, ale z większym zyskiem dla siebie.

bDZPBBfX

Dyrektor LG Jong-seok Park powiedział, że użycie wewnętrznej technologii pozwoli na lepszą integrację wertykalną oraz lepszą konkurencyjność wobec rywali rynkowych. Zapewne niebawem ujrzymy procesory Nuclun wykorzystane w telefonach, które trafią na europejski rynek.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bDZPBBgT