Koniec wsparcia dla starszych wersji Internet Explorera. Użytkownicy Visty zostali na lodzie?

Koniec wsparcia dla starszych wersji Internet Explorera. Użytkownicy Visty zostali na lodzie?

Koniec wsparcia dla starszych wersji Internet Explorera. Użytkownicy Visty zostali na lodzie?
26.11.2015 10:06

Czas zakopać stare wersje Internet Explorera. Zaangażowanejprzede wszystkim w rozwój przeglądarki Edge dla Windows 10 firmie zRedmond nie uśmiecha się najwyraźniej zmuszać programistów doślęczenia nad poprawkami do starego kodu. Już od 12 stycznia 2016roku zakończone zostane wsparcie dla wszystkich wersji IE pozanajnowszą, IE11.

Zgodnie z oficjalnymiinformacjami, wszyscy użytkownicy poprzednich wersji InternetExplorera wzywani są do zaktualizowania tej przeglądarki do wersji11, gdyż tylko ona otrzymywać będzie łatki bezpieczeństwa,poprawki związane z kompatybilności i wsparcie techniczne – nasystemach Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows 10.

Według Microsoftu to wyzwanie przede wszystkim dlaadministratorów IT firm i organizacji, gdyż użytkownicy domowi wwiększości i tak korzystają oni z IE11 na swoich komputerach zWindowsem – ta wersja przeglądarki od dawna już oferowana jestprzez usługę Windows Update. Czy tak jest w rzeczywistości?Analiza ruchu generowanego przez przeglądarki pokazuje, że odsetekużytkowników tych starszych wersji jest zaskakująco duży, wPolsce ponad 40% użytkowników Internet Explorera korzysta z wersji,których wsparcie będzie porzucone. To przede wszystkim IE10 (ok.29%), ale też IE8 (ok. 8%) i IE9 (ok. 6%).

Decyzja Microsoftu o zarzuceniu wsparcia dla starszych wersji ma wsobie pewien smaczek, o którym firma nie wspomina. System WindowsVista z Service Packiem 2 oficjalnie wspieranyjest do 11 kwietnia 2017 roku. Domyślną przeglądarkąsystemową tego systemu był Internet Explorer 7. W samym SP2przeglądarki Internet Explorer 8 Microsoft nie dostarczył, zostałaona jednak udostępniona jako oddzielny pakiet do pobrania dla tegosystemu. Podobnie było z wydanym w 2011 roku Internet Explorerem 9 –i na tym się skończyło. Internet Explorer 10 był już tylko dlaużytkowników Windowsa 7, domyślnie dołączano go z Windowsem 8.

Internet Explorer 9: ostatnia wersja IE dostępna dla Visty
Internet Explorer 9: ostatnia wersja IE dostępna dla Visty

Sytuacja jest więc dość osobliwa. W zależności od rynku, zVisty korzysta jeszcze od 2% do 5% użytkowników. Ta przełomowa podwieloma względami wersja Windows, okazuje się być najbardziejprzyzwoitą pod względem poszanowania prywatności użytkowników.Teraz jednak Microsoft ogłasza, że przedwcześnie kończy zwsparciem dla jednego z kluczowych komponentów systemu, a słowo„Vista” nie pojawia się ani razu w zestawie najczęściejzadawanych pytań. Czy to już czas, by zapomnieć o wstydliwym iniewygodnym dla firmy z Redmond systemie? Warto dodać, że Vista już wcześniej zniknęła z listy systemów wspieranych przez przeglądarkę Chrome.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)