Koniec wsparcia wtyczek w Firefoksie został wyznaczony. Nie będzie to jednak koniec Flasha

Koniec wsparcia wtyczek w Firefoksie został wyznaczony. Nie będzie to jednak koniec Flasha

Koniec wsparcia wtyczek w Firefoksie został wyznaczony. Nie będzie to jednak koniec Flasha
10.10.2015 00:33, aktualizacja: 12.10.2015 11:15

Mozilla od dawna już głosi, że binarne wtyczki w przeglądarkachto zło, i robi wiele, byśmy z nich zrezygnowali, na rzecz zgodnegoze standardami Webu. Za ideologią idą konkretne działania, takiejak domyślne blokowanie aktywności wtyczek NPAPI. W przyszłościzaś nowe odmiany Firefoksa mają zaprzestać obsługi wtyczek –choć wygląda na to, że producent tej przeglądarki aż tak bardzokonsekwentny tu nie jest, i w niektórych wypadkach zrobi wyjątek.

Producent „ognistego liska” przedstawił swoje dalsze plany wkwestii wyzwalania WWW od wtyczek w erze, w której przeglądarki sąw stanie zrobić większość niegdyś wymagających wtyczek rzeczyza pomocą natywnych interfejsów i JavaScriptu, robiąc to zwyklelepiej, wydajniej i stabilniej.

Do końca 2016 roku Firefox zostanie więc pozbawiony obsługiwiększości wtyczek NPAPI,zaś nowe odmiany Firefoksa, w tym wersja 64-bitowa dla Windows będąbudowane bez obsługi wtyczek. Mozilla twierdzi, że to nicniezwykłego, idzie tu w ślad za Chrome i Edge, które jużporzuciły wsparcie dla przestarzałych wtyczek, nie wspomina przytym, że deweloperzy Chrome po prostu postawili na nowy interfejswtyczek, PPAPI, i nie zamierzają z niego rezygnować.

Gdy jednak wejrzeć w szczegóły,to trzeba powiedzieć, że jedyną istotną wtyczką, któraprzepadnie w tym procesie, będzie Silverlight Microsoftu. Dlawszystkich innych ważnych rozwiązań Mozila już zapowiada wyjątki.I tak Flash, jako wciąż często spotykana częśćdoświadczenia WWW, będziewspierany na specjalnych warunkach – Adobe i Mozilla mają wspólniepracować nad ulepszeniem doświadczenia flashowego na Firefoksie, wtym zwiększeniem stabilności i bezpieczeństwa dla treściodtwarzanych w tej wtyczce. Oznaczać to może tylko jedno –projekt Shumway, który miał kiedyś przynieść możliwośćodtwarzania plików SWF bezpośrednio w Firefoksie, nie spełniłpokładanych w nim oczekiwań.

Druga ważna wtyczka, Java niebędzie już wspierana, tak jak jest to w wypadku Chrome. Mozillazapowiada, że do końca 2016 wtyczka Javy nie będzie jużpotrzebna. Zagwarantować ma to współpraca z Oracle Java PlatformGroup, dzięki której witryny korzystające obecnie z apletów Javybedą mogły bezproblematycznie przejść na Java Web Start.

Trzecią istotną w Sieciwtyczką, szczególnie dla graczy, jest Unity. W tym wypadkuproducent Firefoksa już rozpoczął bliską współpracę z UnityTechnologies, by umożliwić odtwarzanie treści zbudowanych dlaUnity bezpośrednio w przeglądarce. Jak to zostanie zrealizowane –tego nie podano, można się jednak spodziewać, że wykorzystany tuzostanie kompilator Emscripten i konwersja kodu do asm.js, wysocewydajnego podzbioru JavaScriptu.

A co z tymi wszystkimi wtyczkamipozwalającymi na wyświetlanie mniej typowych treści? O tymniestety Mozilla nic nie mówi. Dobrze by było, gdyby ci, którzypotrzebują skorzystać np. z czytnika DJVU czy odtwarzaczadokumentów CDF Mathematiki będą mogli sięgnąć chociażby poFirefoksa ESR. Niestety nic nie wskazuje na to, by ktoś się takimibardziej egzotycznymi wtyczkami w ogóle dzisiaj przejmował – więcmoże w przyszłości jedyne co pozostanie w takich sytuacjach, touruchamianie starych wersji Firefoksa, np. w izolowanych dlabezpieczeństwa kontenerach.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)