Koniec z Windowsem 10 ARM na Lumii. Microsoft rozprawia się z projektem

Koniec z Windowsem 10 ARM na Lumii. Microsoft rozprawia się z projektem

Lumia 950 XL / Fot. Dobreprogramy (Mateusz Budzeń)
Lumia 950 XL / Fot. Dobreprogramy (Mateusz Budzeń)
Piotr Urbaniak
21.06.2019 12:56

Gdzie Microsoft nie może, tam przyjdą fani – ale tym razem tylko po to, aby dostać kubeł zimnej wody na twarz. Firma z Redmond właśnie rozprawiła się z marzeniami o pozostawieniu przy życiu windowsowych smartfonów, jakie pierwotnie dało uruchomienie Windowsa 10 ARM na Lumii 950 XL.

Oficjalnie Microsoft planuje zakończyć wsparcie dla Windowsa 10 Mobile już w grudniu 2019 r. Tymczasem społeczność pracowała nad odpaleniem na Lumiach 950 XL i 950 stale rozwijanego Windowsa 10 ARM.

Należy nadmienić, że prace, choć posuwały się w niezbyt szybkim tempie, były naprawdę owocne. Fakt faktem ROM-y stworzone dla Lumii 950 XL dały możliwość niemalże całkowitego wykorzystania możliwości urządzenia, w tym wykonywania połączeń.

Na nieszczęście wszystkich zainteresowanych, wygląda na to, że Microsoftowi pomysł podtrzymania Lumii 950 przy życiu się nie spodobał.

Jak donosi Gustave Monce, jeden z deweloperów odpowiedzialnych za przedsięwzięcie, w kompilacji 18912 Windowsa 10 ARM usunięto cały stos funkcji łączności, związanych z obsługą połączeń głosowych i wiadomości SMS. Ponoć nie chodzi jedynie o pojedynczy sterownik, ale całą bazę podstawowych bibliotek.

Efekt jest oczywiście taki, że funkcje GSM w Windowsie 10 ARM przestają działać. Monce co prawda mówi, że można je przywrócić, ale wspomina przy tym o zbyt dużym nakładzie pracy.

Co zatem z Windowsem 10 ARM dla Lumii 950? Pozostają tylko stare wydania. Przy czym z tego wszystkiego płynie jeszcze jeden wniosek. Otóż skoro Microsoft wyrzuca funkcje komórkowe, to raczej nie pracuje aktualnie nad żadnym smartfonem ani innym sprzętem o podobnym zastosowaniu (patrz. Project Andromeda).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)