Kontrola rodzicielska w czasie rzeczywistym – Microsoft sprawi, że dzieci nie będą miały szans
20.02.2017 20:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wychodząc naprzeciw rozwojowi technologii i jej coraz lepszej dostępności również dla dzieci, Microsoft postanowił przygotować się do implementacji kontroli rodzicielskiej w czasie rzeczywistym. Będzie ona w stanie na bieżąco dostarczać rodzicowi szczegółowych informacji o sposobie wykorzystywania komputera i smartfona przez jego pociechę. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest konieczne i wkrótce zastąpi lub wspomoże edukację w zakresie bezpieczeństwa w Sieci?
Kontrole rodzicielskie to nie nowość, jednak wizja, którą chce realizować Microsoft może budzić pewne kontrowersje, czy aby nie będzie zbyt ingerować w resztki prywatności dzieci. Zgodnie z planami, narzędzie to da rodzicowi praktycznie cały obraz tego, z czego korzysta młody człowiek.
Mówi się tu bowiem nie tylko o godzinach aktywności czy adresach stron internetowych, które odwiedza dzieciak, ale również adresatach wysyłanych wiadomości włącznie z ich treścią i zawartością (np. zdjęciami oraz filmami). Automatyka ma być także w stanie samodzielnie rozpoznawać, czy komunikacja nie zahacza o treści seksualne.
Rodzic ma otrzymywać powiadomienia, kiedy wyznaczone granice zostaną przekroczone, ale będzie istniała również możliwość przesyłania całej zawartości rozmów dziecka w czasie rzeczywistym. Celem Microsoftu jest stworzenie narzędzia w taki sposób, aby współpracowało z dowolnymi aplikacjami, bez konieczności dbania o zgodność z kontrolą rodzicielską.
Co istotne, nikt nie zabroni korzystać z podobnego rozwiązania, bazującego na opracowanej dla Windowsa technologii nie tylko w parze dziecko-rodzic, ale również pracownik-pracodawca. Nie bez powodu pojawiły się zatem obawy, czy tworzona w takiej formie kontrola rodzicielska, jako narzędzie nie będzie zbyt bardzo ingerować w prywatność.
Na tę chwilę trudno stwierdzić na jakim etapie prac jest proponowane przez Microsoft rozwiązanie, ani tym bardziej kiedy będzie można spodziewać się jego oficjalnego udostępnienia użytkownikom.