Kontrowersyjne prawo wchodzi w życie na Filipinach

Kontrowersyjne prawo wchodzi w życie na Filipinach

03.10.2012 13:10

Zmiany w prawie, jak zwykle w takich przypadkach, mają służyć lepszemu zabezpieczeniu kraju przed przestępstwami w sieci, ale w obywatelach i mediach budzą obawy przed cenzurą. Dokument o nazwie Cybercrime Prevention Act 2012 został podpisany przez prezydenta Filipin 12 września tego roku i ma dostarczyć instrumenty prawne do zapobiegania między innymi publikacji pornografii dziecięcej w sieci, podszywaniu się pod innych użytkowników, rozsyłaniu spamu i uprawianiu cyberseksu. Do 12 lat więzienia grozi za zniesławienie w Internecie.

Według rzecznika prezydenta Filipin, Edwina Lacierda, akt odnosi się w sposób uzasadniony do niepokojących działań kryminalnych lub nadużyć w Internecie. Trzeba jeszcze sprawdzić, czy wszystkie zapisy są zgodne z konstytucją, ale autorzy dokumentu są gotowi na opracowanie nowelizacji w razie potrzeby.

350032045382264769

Akt wszedł w życie mimo protestów obywateli. Sąd Najwyższy otrzymał przynajmniej 8 petycji podpisanych przez przeciwników nowego prawa, Anonimowi włamywali się na strony rządowe, dziennikarze lokalni krytykowali działania rządu, internauci zaś protestowali wszędzie, gdzie tylko mogli. Cybercrime Prevention Act zdaniem analityków (Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation) atakuje wolność słowa, gdyż według zapisów o karze za zniesławienie będzie można trafić za kratki za niepochlebny komentarz na Facebooku czy krytycznego Twitta. Ciekawym punktem jest za to zapis o cyberseksie, który w założeniu ma ukrócić działalność cyberprostytutek, na przykład dziewczyn rozbierających się przed kamerką za pieniądze (do czego nierzadko są w tym kraju zmuszane) i ukaranie zarządców i właścicieli stron o takim charakterze.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)