Aplikacje do zmieniania swojego wizerunku już od dawna biją rekordy popularności w sklepach Google Play i AppStore. Eksperci nie są jednak przekonani o ich bezpieczeństwie i sugerują zachowanie szczególnej ostrożności korzystając z nich.

bEUjhMrV

GlobalNews powołuje się na specjalistów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa użytkowników. Ci ostatni zaś przywołują przykład aplikacji Voila, która pozwala użytkownikom na przerobienie swojego zdjęcia na postać rodem z kreskówek. Zdaniem ekspertów, poza niewinną zabawą, oprogramowanie może zbierać znacznie więcej danych, niż można sobie z tego zdawać sprawę.

Ritesh Kotak, ekspert ds. bezpieczeństwa w wypowiedzi dla GlobalNews wskazał, że istnieje szansa, że poza samym zdjęciem, aplikacja kolekcjonuje także dane dotyczące lokalizacji korzystającego z niej użytkownika. Możliwe jest, że gdy właściciel smartfona nie będzie pamiętał o wyłączeniu tej usługi, to jego dane pod postacią szerokości i długości geograficzną, a w niektórych przypadkach nawet wysokości, trafią na serwery Voila.

Aplikacja Voila
Źródło zdjęć: © Google Play | Voila
Aplikacja Voila

Mając na względzie dobro użytkowników, Kotak sugeruje, aby nie udostępniać aplikacji całego swojego albumu ze zdjęciami, a wyłącznie wybrane fotografie, które chcemy, aby oprogramowanie przerobiło. Bardzo ważne jest także pamiętanie o ustawieniach prywatności, takich jak wspomniana wcześniej lokalizacja. Niektóre aplikacje mogą próbować wymusić na użytkowniku jej udostępnienie, chociaż nie jest im ona potrzebna do działania. Lepiej więc być wyczulonym na takowe próby pozyskiwania danych.

bEUjhMrX

Chociaż nie ma twardych dowodów, że aplikacja może kolekcjonować i wykorzystywać dane użytkowników w sposób, jakiego by nie chcieli, to budzi pewne zaskoczenie treść polityki prywatności. Wynika z niej, że aplikacja nie przechowuje wrażliwych danych osobowych dłużej, niż jest to wymagane do celów, do których mogą być zgodnie z prawem wykorzystywane. Jednocześnie przyznaje, że kopie danych mogą również istnieć w innych miejscach w Internecie i mogą być przechowywane przez czas nieokreślony.

Mając na uwadze te informacje, sugerowane jest zachowanie ostrożności przy korzystaniu z tej oraz podobnych jej aplikacji. Zaś najlepszą decyzją, jak wskazują na to eksperci, byłaby rezygnacja z korzystania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (26)
bEUjhMsT