Korzystasz z bankomatu? Uważaj na cash trapping

Bankomat
Bankomat
Źródło zdjęć: © Pixabay

24.10.2021 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cash trapping to bardzo prosty sposób na to, by pozbawić kogoś pieniędzy wypłacanych z bankomatu. Na tego typu działanie narażony jest absolutnie każdy, kto korzysta z tego sposobu na podejmowanie gotówki.

Korzystanie z bankomatów nie jest czynnością trudną. Urządzenia są intuicyjne, a każdy etap pracy jest wyraźnie opisany na wyświetlaczu, dzięki czemu jako użytkownicy szybko możemy zorientować się, czy coś poszło nie tak, jak powinno. Cash trapping sprawia, że możemy nawet nie zorientować się, że na nasze pieniądze czyha złodziej.

Biorąc pod uwagę kreatywność współczesnych oszustów, cash trapping wydaje się być działaniem wręcz prymitywnym. Nie ma on nic wspólnego z cyberprzestępczością. Złodziej nie potrzebuje dobrej znajomości technologii ani przechwytywania naszej karty, bo pozbawić nas pieniądze. Przy tej metodzie wystarczy taśma klejąca.

Złodziej, któremu zamarzyło się przejęcie cudzych oszczędności, montuje na bankomacie specjalną listwę pokrytą taśmą dwustronną. Kiedy przeprowadzimy cały proces wypłaty gotówki, a naszym oczom ukaże się informacja, że cały proces przebiegł pomyślnie, powinniśmy móc odebrać pieniądze. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że maszyna wcale nie wypluje gotówki.

Może to oznaczać, że właśnie padliśmy ofiarą cash trappingu. Pieniądze "wyszły" z bankomatu, ale przykleiły się do zamontowanej przez złodzieja listwy. Z naszego konta zniknęły środki, a bank potwierdził prawidłową transakcję. Nasza gotówka została jednak przyklejona do listwy.

W tej sytuacji powinniśmy zadzwonić do obsługi banku lub do operatora bankomatu. Jeżeli nie otrzymaliśmy gotówki z bankomatu do ręki, może to oznaczać błąd systemu lub próbę kradzieży. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy w takiej sytuacji oddalać się od bankomatu. Złodziej z pewnością czeka gdzieś w okolicy, by w ciągu kilku chwil ukraść wypłacane przez nas pieniądze.

O tym, jak dokładnie działa cash trapping, można przekonać się, oglądając to krótkie wideo. Widać na nim, że dobrze przygotowana listwa nie wzbudza żadnych podejrzeń.

Obecnie można odnieść wrażenie, że z każdej strony czyha na nas niebezpieczeństwo. Spoofing telefoniczny, oszustwa za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, a także zwykłe próby przechwytywania gotówki z bankomatu.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)