Korzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo

Strona głównaKorzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo
19.05.2017 13:00
Korzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo
Mariusz Błoński
Mariusz Błoński

Microsoft postanowił wykorzystać przypadający na 18 maja Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awarness Day) do zaprezentowania funkcji ułatwiających niepełnosprawnym korzystanie z komputera, które trafią do Windows 10 wraz z Fall Creators Update. Firma ogłosiła też, że użytkownicy Windows 10 S, którzy korzystają z technologii asystujących, będą mogli bezpłatnie zaktualizować swój system do Windows 10 Pro.

Koncern tworzy ułatwienia dostępu we współpracy z różnymi partnerami. Coraz częściej mają się też one pojawiać w Microsoft Store. To właśnie przyczyna, dla której firma oferuje przejście z wersji S, pozwalającej na instalowanie aplikacji wyłącznie z Windows Store, do wersji Pro. Windows 10 S to świetny system dla wielu użytkowników. Inni mogą woleć Widnows Home czy Windows Pro. Microsoft jest zdeterminowany, by pomóc osobom niepełnosprawnym i zapewnić im pełny wybór urządzeń i sposobów korzystania z Windows. Oferujemy osobom korzystającym z ułatwień dostępu bezpłatne przejście z Windows 10 S do Windows 10 Pro.

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali o udoskonaleniu Narratora, mechanizmu odczytującego treści z ekranu, ulepszeniach dla osób ze słabym wzrokiem czy wprowadzeniu mechanizmów ułatwiających wszystkim czytanie i pisanie.

Od jesiennej aktualizacji Narrator będzie miał domyślnie włączony tryb Scan i będzie pamiętał, dla których aplikacji został on włączony, a dla których wyłączony, będzie też odczytywał Ustawienia czy Pogodę podobnie jak czyta witryny. Ponadto Microsoft ciągle pracuje nad zunifikowaniem działania Narratora tak, by identycznie pracował on z aplikacjami i witrynami, by zawsze można było nim sterować za pomocą tych samych komend, dzięki czemu łatwiejsze będzie nauczenie się jego obsługi i użytkownik nie będzie musiał już pamiętać wielu kombinacji skrótów klawiaturowych.

Poprawione zostanie też korzystanie z klawiatur Braille'a. Użytkownicy tego typu urządzeń zyskają też możliwość korzystania z popularnych skrótów klawiaturowych jak ALT+TAB do przełączania pomiędzy aktywnymi aplikacjami czy CTRL+B do pogrubienia tekstu.

Udoskonalony Narrator zostanie też wyposażony w mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki którym będzie w stanie opisać grafikę, dla której nie umieszczono alternatywnego tekstu. Wśród nowości znajdzie się mechanizm odczytujący tekst umieszczony w grafice.

Fall Creators Update przyniesie też ze sobą udoskonaloną Lupę wyświetlającą lepiej wygładzone fonty i obrazki oraz wyposażoną w możliwość przybliżania i oddalania powiększonego fragmentu za pomocą kółka myszki. Microsoft pomyślał też o osobach mających problemy z odróżnianiem kolorów i wprowadzi nowe filtry ułatwiające im ich rozróżnianie.

Fall Creators Update ma trafić do rąk użytkowników już we wrześniu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)