Korzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo

Korzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo

Korzystasz z ułatwień dostępu? Windowsa S na Pro zamienisz za darmo
Mariusz Błoński
19.05.2017 13:00

Microsoft postanowił wykorzystać przypadający na 18 maja Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awarness Day) do zaprezentowania funkcji ułatwiających niepełnosprawnym korzystanie z komputera, które trafią do Windows 10 wraz z Fall Creators Update. Firma ogłosiła też, że użytkownicy Windows 10 S, którzy korzystają z technologii asystujących, będą mogli bezpłatnie zaktualizować swój system do Windows 10 Pro.

Koncern tworzy ułatwienia dostępu we współpracy z różnymi partnerami. Coraz częściej mają się też one pojawiać w Microsoft Store. To właśnie przyczyna, dla której firma oferuje przejście z wersji S, pozwalającej na instalowanie aplikacji wyłącznie z Windows Store, do wersji Pro. Windows 10 S to świetny system dla wielu użytkowników. Inni mogą woleć Widnows Home czy Windows Pro. Microsoft jest zdeterminowany, by pomóc osobom niepełnosprawnym i zapewnić im pełny wybór urządzeń i sposobów korzystania z Windows. Oferujemy osobom korzystającym z ułatwień dostępu bezpłatne przejście z Windows 10 S do Windows 10 Pro.

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali o udoskonaleniu Narratora, mechanizmu odczytującego treści z ekranu, ulepszeniach dla osób ze słabym wzrokiem czy wprowadzeniu mechanizmów ułatwiających wszystkim czytanie i pisanie.

Od jesiennej aktualizacji Narrator będzie miał domyślnie włączony tryb Scan i będzie pamiętał, dla których aplikacji został on włączony, a dla których wyłączony, będzie też odczytywał Ustawienia czy Pogodę podobnie jak czyta witryny. Ponadto Microsoft ciągle pracuje nad zunifikowaniem działania Narratora tak, by identycznie pracował on z aplikacjami i witrynami, by zawsze można było nim sterować za pomocą tych samych komend, dzięki czemu łatwiejsze będzie nauczenie się jego obsługi i użytkownik nie będzie musiał już pamiętać wielu kombinacji skrótów klawiaturowych.

Poprawione zostanie też korzystanie z klawiatur Braille'a. Użytkownicy tego typu urządzeń zyskają też możliwość korzystania z popularnych skrótów klawiaturowych jak ALT+TAB do przełączania pomiędzy aktywnymi aplikacjami czy CTRL+B do pogrubienia tekstu.

Udoskonalony Narrator zostanie też wyposażony w mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki którym będzie w stanie opisać grafikę, dla której nie umieszczono alternatywnego tekstu. Wśród nowości znajdzie się mechanizm odczytujący tekst umieszczony w grafice.

Fall Creators Update przyniesie też ze sobą udoskonaloną Lupę wyświetlającą lepiej wygładzone fonty i obrazki oraz wyposażoną w możliwość przybliżania i oddalania powiększonego fragmentu za pomocą kółka myszki. Microsoft pomyślał też o osobach mających problemy z odróżnianiem kolorów i wprowadzi nowe filtry ułatwiające im ich rozróżnianie.

Fall Creators Update ma trafić do rąk użytkowników już we wrześniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)