Kraje skandynawskie i Finlandia przepytują Facebooka

Kraje skandynawskie i Finlandia przepytują Facebooka

13.07.2011 17:34

Agencje ochrony danych osobowych w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii postanowiły zająć się zarządzaniem danymi użytkowników przez Facebooka.

Jak informuje serwis Physorg, agencje z wymienionych krajów chcą poznać szczegóły przechowywania i przetwarzania danych osobowych obywateli przez portal społecznościowy. W imieniu ich władz Norweska Agencja Ochrony Danych Osobowych wysłała do Facebooka listę 45 pytań. Według przewodniczącego szwedzkiego odpowiednika UOKIK, Hansa-Olofa Lindbloma, jest to popularna praktyka, która ma na celu zapoznanie się z działaniami największego obecnie portalu społecznościowego.

Pytania poruszają między innymi mało popularną kwestię konsekwencji klikania „Lubię to!” jako komentarza do umieszczanych przez innych treści. Ponadto organizacje chcą się dowiedzieć jak dane umożliwiające określenie nazwiska i adresu użytkownika są udostępniane firmom trzecim, i co się dzieje ze zdjęciami i wypowiedziami, które mogą sugerować preferencje seksualne lub poglądy religijne użytkowników.

Facebook ma czas do końca sierpnia aby udzielić odpowiedzi Skandynawom na wszystkie pytania, ale nie dłużej niż w 3-4 zdaniach. Jak powiedział Bjørn Erik Thon z norweskiej agencji Mimo ciągłych prac nad lepszym informowaniem użytkowników, wciąż nie jest jasne jakie informacje Facebook zachowuje dla siebie, co się z nimi dzieje, i jakie dane udostępnia firmom trzecim.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)