Które dyski twarde są naprawdę niezawodne? Na pewno nie te najmniejsze

Które dyski twarde są naprawdę niezawodne? Na pewno nie te najmniejsze

Które dyski twarde są naprawdę niezawodne? Na pewno nie te najmniejsze
10.02.2018 13:54

Pytanie o niezawodność dysków twardych może w 2018 rokuwydawać się niepoważne, w końcu kto korzysta z dysków twardych werze pięknych półprzewodnikowych M.2 w laptopach… no właśnie.Globalna sprzedaż talerzowych dysków twardych spadła w zeszłymroku do 376 mln sztuk i będzie spadać dalej, ale już znaczniewolniej, niż w latach 2010-2015. HDD pozostają z nami na dobre,zarówno w profesjonalnych serwerach jak i domowych urządzeniachNAS, oferując świetny stosunek pojemności do ceny, tak ważny wczasach, gdy proste smartfony nagrywają wideo w rozdzielczości 4K.Dlatego eksperci z dostarczającej usługi przechowywania danychfirmy Backblaze ponownie przedstawili swój doroczny raportniezawodności, by na podstawie swoich doświadczeń z eksploatacjiponad 90 tysięcy dysków twardych powiedzieć, które modele radziłysobie najlepiej.

Raporty Backblaze coraz bardziej przydatne są domowymużytkownikom – to co chcemy wsadzić do naszych pecetów, NAS-ów,czy choćby zewnętrznych kieszeni USB coraz częściejwykorzystywane jest właśnie w obciążeniach roboczych podobnych dotych, które na większą skalę stosowane są przez operatorówbackupu i hostingu. Żadne inne publicznie dostępne źródło nieprzedstawia zresztą tak szczegółowo informacji w tej tematyce.Przyjrzyjmy się więc wynikom z ostatniego roku, porównując je ztym, co Backblaze przedstawiało w roku 2016.

Obraz

Najważniejszym parametrem jest oczywiście roczny odsetekawaryjności (AFR), wyliczony z liczby używanych napędów i czasuich pracy. Z powyższej tabeli wynika, że fantastycznie wypadajądyski HGST (Western Digital) – model 4 TB HGS5C4040ALE640, zodsetkiem awaryjności zaledwie 0,54%. Interesująco wypadły dyskiSeagate – model 8 TB ST8000NM0055, którego współczynnikawaryjności wyniósł 1,21%. Jednak w 2016 roku modele te wBackblaze nie odnotowały żadnej awarii.

Obraz

Najgorszymi dyskami, których na pewno lepiej nie kupować, sąmodele Seagate o pojemności 4 TB, z serii ST4000DM – ichawaryjność wielokrotnie przekracza średnią.

Obraz

Interesujący jest też wykres obrazujący awaryjność dysku wzależności od jego rozmiaru. Potwierdza on przeczucia, dotyczącejakości najmniejszych i najtańszych dysków – po prostu nie masensu w nie inwestować. Dyski od 4 TB zachowują się tymczasem jużcałkiem przyzwoicie, szczególnie gdy technologie produkcji wyższychpojemności zostaną dobrze opracowane.

Oczywiście dane te nijak się mają do eksploatacji dyskówtwardych jako podstawowych pamięci masowych komputerów osobistych.Ale ponownie – mamy przecież 2018 rok. Dyski talerzowe po prostunie nadają się do takich zastosowań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)