Które samochody można otworzyć atakiem radiowym?

Które samochody można otworzyć atakiem radiowym?22.03.2016 16:37
Które samochody można otworzyć atakiem radiowym?

W ostatnim czasie pisaliśmy o ambitnych planach Volvo, według których już w przyszłym roku kluczyki do samochodów tej firmy mają zostać zastąpione aplikacją mobilną. Podobne prace trwają w ośrodkach BMW. Trudno jednak zakładać, aby miało to zabezpieczyć kierowców przed metodą ataku, który zaprezentowało stowarzyszenie ADAC, największy niemiecki automobilklub. Podatne na kradzież mają być liczne modele samochodów kilkunastu producentów.

Wie sicher sind Keyless-Schließsysteme? | ADAC 2016

Wśród nich znajdują się Audi A3, A4, A6, BMW’s 730d, Ford Galaxy, Honda HR-V, Nissan Qashqai oraz wiele innych samochodów, których pełną listę można znaleźć na stronach ADAC. Eksperci z tego stowarzyszenia nie wykluczają, że nie jest to kompletna lista. Jak łatwo zauważyć, mowa o relatywnie niestarych modelach, co jak wiadomo wiąże się z podatnością na włamanie z wykorzystaniem szeroko pojętych „nowych technologii”. O ile można tak nazwać radio.

ADAC opisuje test metody kradzieży z wykorzystaniem dostępnych na czarnym rynku urządzeń. Oczywiście sama kradzież nie należy do najłatwiejszych i wymaga niezłej synchronizacji i współpracy. Jak jednak widać na powyższym filmie prób zakończonych powodzeniem nie brakuje. Do kradzieży konieczny jest zestaw dwóch urządzeń, które jednocześnie będzie mógł „emulować” zamek w samochodzie po uzyskaniu danych za pośrednictwem fal radiowych przekażą je do zamka, co otworzy drzwi.

350174680290060225

Do otwarcia zamka konieczne jest wykorzystanie dwóch urządzeń nadawczo-odbiorczych. Pierwsze z nich znajduje się przy samochodzie i bezustannie wysyła sygnał kontrolny naśladujący elektroniczny kluczyk. W odpowiedzi otrzymuje sygnał od zamka. Ten jest przesyłany na odległość nawet do 300 metrów do drugiego urządzenia znajdującego się nieopodal prawdziwego kluczyka, co pozwala wymusić przekazanie danych wymaganych do otwarcia zamka do pierwszego urządzenia nadawczo-odbiorczego. To finalnie emituje sygnał z kluczyka i otwiera zamek.

Wykorzystane w testach urządzenia mogły z powodzeniem komunikować się w odległości ok. 300 metrów, jest to wystarczająco dużo, aby siedząc obok właściciela w miejscu publicznym przesłać dane z jego elektronicznego kluczyka w okolice samochodu zaparkowanego przed budynkiem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)