Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Łatwa instalacja i konfiguracja systemu Arch Linux, bez wklejania komend

Jestem czytelnikiem portalu Dobreprogramy już od dłuższego czasu, i wielokrotnie w różnych wpisach jak i komentarzach pojawiało się stwierdzenie, że instalacja i konfiguracja Arch Linuxa wymaga wklepywania dużej ilości komend, jest żmudna i czasochłonna. Jest to prawda, oficjalny sposób na instalację tego systemu właśnie taki jest, i wielokrotnie sam tak robiłem. Niewątpliwie udana instalacja tego systemu w ten właśnie sposób sprawia wiele frajdy, ale czasami nie chce nam się tego robić, nie mamy czasu lub też z innych powodów chcemy aby ten proces był łatwiejszy. Istnieje na to kilka sposobów. Jednym z nich jest rezygnacja z instalacji czystego Archa i zainstalowanie Manjaro, dystrybucji bazującej na Archu, oferującej instalator graficzny jak i tekstowy. Jednakże wtedy musimy liczyć się z tym, że nie będziemy korzystać z repozytorium czystego Archa, i pakiety jakie będą do nas trafiać mogą nie być tak aktualne jak w repozytorium Archa. Jeśli jednak zależy nam na łatwej instalacji czystego Archa, możemy napisać sobie skrypt, który będzie nam to ułatwiał, lecz nie ma to sensu, ponieważ taki framework jest już gotowy.

W tym wpisie pokażę projekt Architect. Nie jest to dystrybucja Arch Linuxa.

Sprytne ukrywanie danych wewnątrz innych plików, czyli praktyczne wykorzystanie strumieni w NTFS

Z racji tego, że jest to mój debiut na blogu dobrychprogramów chciałbym na wstępie się z Wami przywitać i zaprosić do lektury mojego pierwszego wpisu.

Istnieją różne sposoby na ukrycie danych (np. zdjęć, filmów) przed niepowołanymi osobami. Niektórzy umieszczają je gdzieś głęboko na dysku gdzie nikt nie zagląda, inni umieszczają je w szyfrowanych kontenerach np. tworzonych w programie TrueCrypt, jeszcze inni umieszczają je w chmurach internetowych. W tym wpisie pokażę nieco inny sposób na ukrycie swoich danych. Jest on szybki oraz dość skuteczny. Dzięki wykorzystaniu obsługi strumieni w systemie plików NTFS sporządzimy plik, który będzie wyglądał jak dokument Worda tzn. będzie posiadał rozszerzenie .doc lub jak kto woli .docx. Po dwukrotnym kliknięciu zostanie otwarty w edytorze tekstu i będzie posiadał zawartość typową dla dokumentu Worda, ale gdy zostanie otwarty w programie graficznym, pojawi się... ukryty obrazek który nie będzie widoczny w edytorze tekstu. Oczywiście jest to tylko jeden z przykładów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć sobie plik JPG który zawiera w sobie film, a nawet plik HTML który zawiera archiwum skompresowane .zip.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.