Lightbeam dla Firefoksa — kolejne rozszerzenie pokazujące, kto nas śledzi w Sieci

Lightbeam dla Firefoksa — kolejne rozszerzenie pokazujące, kto nas śledzi w Sieci
05.11.2013 14:06
Lightbeam dla Firefoksa — kolejne rozszerzenie pokazujące, kto nas śledzi w Sieci

Lightbeam to kolejny dodatek dla przeglądarki Firefox, który ma pomóc chronić naszą prywatność podczas buszowania po stronach internetowych. Jego zadaniem jest informowanie użytkownika o tym, kto i jakie dane gromadzi. Autorem dodatku jest Mozilla.

350043697225885633

Śledzenie internautów nie zawsze jest złe i w wielu przypadkach zebrane dane pozwalają zapewnić lepsze wrażenia z używania stron internetowych, ale zdarza się, że dane o odwiedzających zbierane są w mniej szczytnych celach bez ich wiedzy. Lightbeam wizualizuje relacje między odwiedzoną stroną, a innymi witrynami, które są w tym momencie aktywowane (serwisy społecznościowe, serwisy analityczne, reklamy z zewnętrznych źródeł itp.) w postaci interaktywnego grafu, przedstawiającego relacje między wszystkimi stronami odwiedzonymi aktywnie lub „przy okazji”, wykresu w czasie lub listy.

350043697226016705

Użytkownik może w czasie rzeczywistym przyglądać się wysłanym do różnych odbiorców danym, a także za pomocą filtrów zagłębić się w historię (ostatnie 24 godziny) swojej aktywności. Z poziomu listy można także szczegółowo zapoznać się z aktywnością konkretnych stron. Można także ukryć strony, których nie chcemy widzieć na wizualizacjach, można też oznaczyć niektóre kolorem, aby zawsze móc łatwo je odnaleźć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Choć głównym zadaniem Lightbeam jest informowanie użytkowników i podnoszenie ich świadomości, posiada on także wbudowany filtr, który zablokuje połączenia pochodzące z wybranych stron na życzenie. Opcjonalnie można także zlecić dodatkowy wysyłanie zgromadzonych danych do analizy, co ma pozwolić lepiej zrozumieć relacje między serwisami internetowymi.

Lightbeam można pobrać z bazy dodatków dla Firefoksa. Użytkownicy Chrome mogą skorzystać z bardzo podobnego Collusion, warto też zainteresować się popularnym dodatkiem Disconnect, który monitoruje i blokuje śledzące strony.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)