Limewire zapłaci RIAA 105 milionów dolarów

Limewire zapłaci RIAA 105 milionów dolarów

13.05.2011 11:47, aktualizacja: 16.05.2011 13:52

Ostatecznie zakończył się trwający prawie 5 lat proces Lime Group. Założyciel firmy, która przez dekadę umożliwiała nielegalną dystrybucję tysięcy utworów muzycznych, zgodził się zapłacić odszkodowanie firmom fonograficznym.

Jak informuje Reuters, sąd uznał, że firma Lime Group i Mark Gorton — założyciel, CEO i jedyny członek zarządu firmy — ponoszą odpowiedzialność za naruszanie praw autorskich. W zeszłym roku sąd ostatecznie nakazał wycofanie programu, a przez to zaprzestanie udostępniania plików, i przeszedł do ustalania wysokości odszkodowania. Zdaniem RIAA (Recording Industry Association of America) wydawca programu LimeWire wyrządził ogromne szkody w części społeczeństwa związanej z przemysłem fonograficznym, przyczynił się do straty pracy przez przez tysiące osób i do zamknięcia drogi do kariery wielu początkującym artystom.

Odszkodowanie wynosi 105 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę okres działania programu LimeWire — klienta sieci Gnutella — kwota jest dość niska, niższa nawet niż zasądzona w sprawie działającego dużo krócej serwisu KaZaA. W różnych punktach procesu RIAA domagała się odszkodowań od 1,4 do kilkudziesięciu miliardów dolarów. 105 milionów nie zadowala organizacji, ale jej prawnicy mogą szczycić się doprowadzeniem do likwidacji ostatniej firmy działającej w strefie nielegalnego udostępniania plików w USA.

Nie wiadomo jeszcze jak zostaną spożytkowane pieniądze, które otrzyma RIAA. W poprzednich sprawach tego typu organizacja dzieliła się wygranymi w sądzie pieniędzmi z wydawnictwami fonograficznymi. Nie ma jednak informacji o tym jakie kwoty otrzymają poszkodowani wykonawcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)