Linux 4.1 przyniósł wirtualizację grafiki i szyfrowanie domyślnego systemu plików

Linux 4.1 przyniósł wirtualizację grafiki i szyfrowanie domyślnego systemu plików

Linux 4.1 przyniósł wirtualizację grafiki i szyfrowanie domyślnego systemu plików
22.06.2015 13:47

Linus Torvalds właśnie poinformowało dostępności Linuksa 4.1. Nowe jądro zrodziło się bez większychproblemów, mimo że w czasie prac nad nim Linus miał krótkiewakacje. Nie jest też jądrem niosącym jakieś fundamentalne zmiany– a to dobra wiadomość, gdyż jest to wydanie LTS, o wydłużonymokresie wsparcia. Mimo tego warto przyjrzeć się bliżej nowościom,które zadebiutują najpewniej w przygotowywanych na jesieńwydaniach linuksowych dystrybucji.

Jak zwykle ulepszone zostały otwarte sterowniki kart graficznych.Sterownik radeon dla kart AMD pozwala już na podłączanie monitorów4K/5K dzięki wprowadzeniu obsługi mechanizmu Multi-Stream Transport(MST) dla złącza Display Port. Pozwoli to też na podłączanienowych laptopów do stacji dokujących, wykorzystujących MST wkonfiguracjach wielomonitorowych. Z kolei sterownik Nouveau dla kartNvidii obsługuje już sprzętową akcelerację kart GTX 750 i GTX750 Ti bez konieczności samodzielnej zabawy z niewolnym firmware.

Nowe jądro na pewno ucieszy użytkowników laptopów. ProgramiściRed Hata mówią o drastycznym wydłużeniu czasu pracy na baterii, wniektórych wypadkach o nawet o kilka godzin, głównie w związku zulepszeniem sterowników Intela oraz podsystemu zarządzania energią.Ma to być szczególnie widoczne na najsłabszych urządzeniach zprocesorami Atom (Bay Trail i Cherry Trail) oraz laptopach Toshiby. Zkolei użytkownicy laptopów Della będą mogli wreszcie skorzystaćz dobrze działającego podświetlania klawiatury, za sprawą nowegosterownika dla ich maszyn. Wygląda też na to, że zmiany wskalowaniu częstotliwości pracy procesorów Intela przełożyłysię na zwiększenie wydajności Atomów – w niektórychobciążeniach roboczych uzyskują one wyniki lepsze nawet o 20-30%.

Coraz bardziej dojrzewa koncepcja wirtualizacji grafiki, rozwijanaw ramach projektu XenGT. Wraz z jądrem 4.1, hiperwizor Xen zyska możliwość udostępnieniazwirtualizowanym systemom zintegrowanej grafiki Intela (zarównoIntelHD jak i Iris). Dzięki temu oprogramowanie uruchomione wsystemie-gościu (np. Photoshop w Windows) będzie mogło skorzystaćz GPU hosta, zarówno do rysowania grafiki jak i obliczeńrozproszonych – i to z pełną jego szybkością. W przyszłościpodobne możliwości ma zaoferować hiperwizor KVM, wspierane mająbyć też karty graficzne Nvidii i AMD.

Ostatnią ważną rzeczą w tej wersji jest dodaniedo podstawowego linuksowego systemu plików EXT4 wsparcia dlaszyfrowania. To efekt prac ludzi z Google, na czele z Tedem T'so,którzy poszukiwali sposobu na efektywne rozwiązanie problemuszyfrowania danych użytkownika w Androidzie M. Opracowane przez nichłatki trafić mają też do przyjaznego dla nośników flash NANDsamsungowego systemu F2FS. Szyfrowanie jest kompletne, obejmuje nietylko dane, ale też nazwy plików i linki symboliczne.

To oczywiście nie wyczerpuje zmian w 4.1 – z wersją topojawiło się wsparcie dla zarządzania energią dla 64-bitowychprocesorów ARM, znaczne zwiększenie wydajności software'owegoRAID-a w trybie 5 i 6, pełna obsługa gamepada z konsoli Xbox One,lepsza generacja entropii dla procesorów AMD czy ulepszeniapodsystemu dźwięku ALSA. Ciekawostką może też być to, że wrazz jądrem 4.1 rozpoczęły się czystkistarego, długo niedotykanego kodu w assemblerze.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)