Linux 5.0 oficjalnie wydany. Wreszcie ze wsparciem dla FreeSync w AMDGPU

Linux 5.0 oficjalnie wydany. Wreszcie ze wsparciem dla FreeSync w AMDGPU
Piotr Urbaniak

04.03.2019 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Długo wyczekiwany kernel Linuksa w wersji 5.0 właśnie ujrzał światło dzienne. Linus Torvalds ogłosił zakończenie cyklu produkcyjnego i wydanie stabilnej wersji.

Cykl deweloperski Linuksa 5.0 rozpoczął się dwa miesiące temu; przez ten czas wydano siedem wersji Release Candidate. Z czego na samym początku Torvalds nie mógł podjąć decyzji, czy chce od razu przeskoczyć do wersji 5.0, czy może pozostać przy bardziej konserwatywnym oznaczeniu 4.21. Wygrał Linux 5.0, ale nie jest to równoznaczne z jakimiś przewrotowymi zmianami.

– (...) chciałbym podkreślić (jeszcze raz), że nie robimy wersji opartych na funkcjach, a "5.0" nie znaczy nic więcej niż to, że numery 4.x zaczęły być na tyle duże, że skończyły mi się palce u rąk i nóg – czytamy w oficjalnym ogłoszeniu o wydaniu nowego jądra.

Ale zmian i tak jest sporo

No właśnie, nie oznacza to jednak, że po prostu podniesiono numerację. Istotnych zmian jest sporo.

Przede wszystkim, co powinno ucieszyć graczy, wreszcie dodano wsparcie dla Adaptive-Sync aka AMD FreeSync w otwartym sterowniku AMDGPU dla kart Radeon.

Co więcej, poczyniono sporo zmian pod kątem platform energooszczędnych i mniej wydajnych. Wprowadzono nowy dyspozytor dla układów ARM w systemie big.LITTLE, wsparcie dla szyfrowania w technice Adiantum i obsługę pliku wymiany w systemie plików Btrfs.

Poza tym pośród istotnych zmian wymienia się też: obsługę funkcji Generic Receive Offload (GRO) w UDP i kontrolera zasobów cpuset w cgroupv2, a ponadto umożliwienie uruchamiania wielu instancji Androida przez dodanie binderfs.

Linuksa 5.0 można oczywiście pobrać z kernel.org.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (221)