Linux. Badanie potwierdza, że firmy wykorzystujące open source są bardziej efektywne

Linux. Badanie potwierdza, że firmy wykorzystujące open source są bardziej efektywne

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
14.09.2019 12:48

Otwarte oprogramowanie usprawnia praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa. Oto wniosek, do którego doszli Fundacja Linuksa i VMware, podsumowując wyniki corocznego badania ankietowego pt. "Programy open source w przedsiębiorstwie".

69 proc. respondentów przyznaje, że co najmniej czasami używa kodu open source w produktach komercyjnych. Przy czym wśród firm technologicznych odsetek ten wynosi aż 83 proc. Około 3 p.p. więcej niż przed rokiem. Tymczasem aż 79 proc. korporacji technologicznych, przez co należy rozumieć firmę zatrudniającą przynajmniej 10 tys. osób, prowadzi dedykowany departament do zarządzania projektami otwartoźródłowymi.

Fundacja prognozuje, że wysoka stabilność w dziedzinie wykorzystania otwartego oprogramowania przełoży się wkrótce na rozszerzenie zakresu jego użycia, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na zaangażowanie kolejnych podmiotów.

Po pierwsze: zwiększona innowacyjność

Jako główną korzyść płynącą z open source ankietowani wymieniają zwiększoną innowacyjność, co jednak dzieli się na trzy składowe: szybkość rozwoju, elastyczność technologii i całkowity koszt wdrożenia i utrzymania. Niemniej, jeśli chodzi o niższe koszty wsparcia zewnętrznego, to mediana wskazuje już tylko na korzyść prawdopodobną.

Ponadto, jak wynika z ankiety, programy open source poprawiają praktyki firmy w zakresie oprogramowania. Twierdzi tak 81 proc. respondentów. W otwartym pytaniu uzupełniającym jako konkretne przykłady podawano przeglądy kodu i procesy zgodności z licencją, które zostały ulepszone bezpośrednio w wyniku pojawienia się otwartych projektów.

Po drugie: poprawa jakości kodu

Ankietowani równie często wymieniają poprawę jakości kodu, choć w tym przypadku termin jakość jest ciężki do zdefiniowania. W swojej analizie Fundacja Linuksa łączy to z częstszymi przeglądami. Pełny zbiór danych z przeprowadzonego badania znajdziecie na GitHubie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)