PCLinuxOS KDE 2011.6 wydany

Nowa wersja PCLinuxOS z KDE, dystrybucji polecanej szczególnie początkującym użytkownikom, została właśnie wydana. Nigdy nie ukrywałem, iż uważam ją za jedną z najlepszych dystrybucji z KDE, toteż szczególnie cieszy mnie wydanie nowej wersji. Żeby nie przedłużać przejdę do nowości tego wydania:

Nowe jądro systemowe

Jądro zostało zaktualizowane do wersji 2.6.38.8. Dla osób mających więcej niż 4 GB ramu przygotowano specjalny kernel z włączonym PAE. Jako ciekawostkę dodam, że PCLinuxOS, jako jedna z nielicznych dystrybucji używa BFS, co powinno zapewnić maksymalną wydajność sytemu.

reklama

Uaktualniony Xorg

Serwer Xorg został uaktualniony do wersji 1.10.2, co powinno zaowocować wieloma usprawnieniami w działaniu systemu graficznego. Dzięki zaktualizowanym sterownikom graficznym możemy liczyć na lepsze wsparcie 3D dla większości kart graficznych, lepszą wydajność flash i wiele więcej. Własnościowe sterowniki graficzne AMD i Nvidia standardowo na płycie.

Narzędzia programistyczne

GCC został uaktualniony do wersji 4.5.2 z kolei glibc doczekał się wersji 2.10.1

Menadżer pakietów

Nowa wersja RPM (4.8) wraz z uaktualnionym apt-get oraz Menadżerem Pakietów Synaptic powinny zapewnić jeszcze lepszą i stabilniejszą pracę. W ciągu kilku następnych tygodni zostanie dodatkowo udostępniony yum i yumex jako alternatywny menadżer pakietów.

Nowy motyw graficzny

Wydanie 2011 zyskało zupełnie nowy moty graficzny włączając w to grub, plymouth, kdm, kdesplash oraz ekrany startowe aplikacji. Dodatkowe tematy graficzne dostępne są do pobrania z repozytorium.

Zaktualizowane narzędzia do tworzenia własnego live cd

Jedną z cech wyróżniających PCLinuxOS jest obecność narzędzi, dzięki którym bez problemu utworzymy własne live cd. Mylivecd zyskał możliwość instalacji systemu bezpośrednio z menu GRUB, bez potrzeby uruchamiania pełnej sesji pulpitu. Co więcej dostępne są 3 opcje kompresji:

"xz maximum compression" dla maksymalnej kompresji obrazu live cd (najwolniejsza, ale zarazem najwydajniejsza kompresja)
"xz normal compression" - standardowa kompresja danych
gzip - najszybsza, ale zarazem najmniej wydajna opcja

Przy wykorzystaniu standardowej kompresji danych instalacja zajmująca 10-12 GB powinna się zmieścić na krążku DVD o pojemności 4 GB.

Oprogramowanie

Na płycie znajdziemy tylko to co najlepsze (tutaj nie liczy się ideologia tylko funkcjonalność).

KDE 4.6.4 jako środowisko graficzne
Firefox 5.0 jako przeglądarka internetowa
Thunderbird 3.1.11 - klient poczty
Pidgin 2.9.0-komunikator
VLC 1.10.0 -odtwarzacz video
Clementine 0.7.1 - odtwarzacz muzyki

To tylko niektóre z dostępnych aplikacji. Wsoparcie dla multimediów tj kodeki, flash itd to standard w wypadku PCLinuxOS Ze względu na ograniczone miejsce na płycie nie znajdziemy tam pakietu biurowego. LibreOffice może zostać jednak bez problemu pobrany za pomocą LibreOffice Manager - programu, który krok po kroku przeprowadzi nas poprzez proces instalacji. Dzięki aplikacji Addlocale bez problemu spolonizujemy system (dostępnych jest ponad 70 języków). Co warto podkreślić, dobór programów na płycie nie jest przypadkowy, jest wyrazem woli użytkowników PCLinuxOS.

Pobieranie PCLinuxOS KDE 2011.6

torrent

http://torrent.ibiblio.org/doc/pclinuxos-live-cd-2011-6-release/201/to...

Serwer FTP

http://ftp.heanet.ie/pub/pclinuxos/live-cd/

Więcej informacji oraz serwerów do pobrania można znaleźć w oficjalnym ogłoszeniu
http://www.pclinuxos.com/?p=1267

Warto również przeczytać zestaw przydatnych rad dotyczących samego systemu. W ciągu kilku następnych tygodni powinno pojawić się również wydanie 64 bitowe PCLinuxOS.

 

reklama

Komentarze