Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 2, KDE Frameworks 5, Wayland

Prace nad nowym KDE znanym również jako Plasma 2 i KDE Frameworks 5 idą pełną parą. Co prawda do tej pory nie rozpisywałem się za bardzo na ich temat, tym bardziej, że główne działania polegają na modularyzacji bibliotek, co jest procesem ważnym, aczkolwiek niezbyt ekscytującym z punktu widzenia pewnego blogera. Co się zatem zmieniło? Przede wszystkim zmiany zaczęły nabierać bardziej namacalnego wyrazu, zwłaszcza w kwestii powłoki pulpitu.

Plasma 2

Na początek polecam obejrzeć video:

To co na nim widzimy to nic innego, jak pokaz tego co będzie możliwe w nowej odsłonie powłoki pulpitu KDE. Oczywiście w teorii, bo raczej nikt nie potrzebuje, aż tylu efektów w domyślnej konfiguracji środowiska. No dobra tylko co z wydajnością? Dobre pytanie tym bardziej, że Plasma 2 będzie wymagała obsługi OpenGL. jest to spowodowane użytym podsystemem graficznym w QML. Dodam tylko, że całość bez problemu działa, choćby na Raspberry Pi, utrzymując stałe 60 klatek na sekundę. Inną kwestią jest obsługa Waylanda, który również wymusza użycie OpenGL, a dokładniej EGL. Jednak chyba najciekawszą zmianą ma być podejście do tworzenia rożnych układów pulpitu. Żeby nie wchodzić w techniczne szczegóły dodam tylko, że całość czyli wygląd interfejsu (ustawienie paneli, aplety plasmy, a nawet nieszczęsna skrzynka narzędziowa ;)) ma być definiowane w pojedynczym skompresowanym archiwum (podobnie jak ma to miejsce z motywami plasmy, czy niektórymi plasmoidami), które będzie zawierało stosowne pliki qml/js/obrazki. Innymi słowy, gdy będziemy chcieli mieć pulpit w stylu gnome shell/unity/cinamona, wystarczy, że za pomocą kilku kliknięć pobierzemy odpowiedni układ interfejsu z Internetu, tak jak teraz pobiera się np. motywy plasmy. Można sobie np. wyobrazić sytuację w której układy pulpitu będą się zmieniać automatycznie w zależności od urządzenia, czy kontekstu. Pierwsze efekty prac programistów (bardzo wczesne) są już widoczne:

KDE Frameworks 5

KDE Frameworks to inicjatywa mająca na celu modularyzację bibliotek wchodzących w skład KDE. Wszystko sprowadza się do tego aby rozbić takie monolityczne części jak np. kdelibs na mniejsze biblioteki. W efekcie końcowym biblioteki te mają stać się "Qt Add ons". Jest to proces dosyć powolny, ponieważ wymaga zmian nie tylko w samych bibliotekach KDE, a także Qt czy Cmake. Postęp prac można śledzić na stronach projektu. Mimo iż prace nad poszczególnymi etapami są prowadzone równolegle, projekt jest również zależny od innych czynników (Qt w szczególności). Szerzej o postępie prac można poczytać na blogu jednego z programistów.

KWin, Wayland

Premiera Mira wzbudziła zrozumiałe pytania o wsparcie Waylanda przez KWin. O ile Martin Gräßlin wypowiedział się dosyć dosadnie w sprawie serwera wyświetlania od Canonical.

I have to ask you to keep KWin out of the pro-Mir campaign. I didn’t ask for Mir, I don’t want Mir and reading blog posts like the one which triggered this reply does lower my motivation to ever have anything to do with Mir. Mir is an answer to a question nobody asked. It’s a solution to problem which does not exist.

Nadal pozostaje jednak kwestia stanu prac nad Waylandem. Tu nie ma zaskoczenia, bowiem wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, o czym niech zaświadczy komentarz ze stycznia tego roku. W skrócie plan wygląda tak:

  • Wsparcie KWin dla Qt5 planowane jest wraz z wydaniem KDE 4.11. Oznacza on tylko tyle, że KWin powinien kompilować się z Qt 5/ KDE frameworks (także nadal domyślnie będzie Qt 4)
  • KWin jako kompozytor Waylanda planowany jest na KDE 4.12 (styczeń 2014). Jedynie jako opcja, uzależniona od stanu Qt 5/ KDE frameworks.
  • Brak zależności od X11 (nieokreślona przyszłość). Warto jednak dodać, że w przypadku Plasma Active takowe rozwiązanie planowane jest dużo wcześniej (KDE 4.12?).

Są to oczywiście tylko wstępne założenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że premiera Mira zaowocuje zwiększeniem tempa, podobnie jak to się stało w przypadku GNOME :) O najświeższych postępach prac nad KWin można poczytać na blogu Martina.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
jajecpl   10 #1 26.03.2013 10:09

KDE naprawdę stało się stabilnym środowiskiem. Może we wczesnych wersjach (do 4.7) było sporo bugów, ale przy 4.10, to nie mam do czego już się przyczepić. Nawet mocne kombinowanie z wyglądem czy ustawieniami, nie jest w stanie zrobić nic złego. No i na pewno lżejsze i szybsze od Unity :)

Verard   3 #2 26.03.2013 10:11

"Dodam tylko, że całość bez problemu działa, choćby na Raspberry Pi"

Na mojej malince zwykły Raspbian potrafi się niemiłosiernie ciąć przy zaznaczaniu elementów pulpitu (100% CPU). Jakim więc cudem takie bajery KDE miałyby dobrze działać?

Druedain   14 #3 26.03.2013 11:18

@Verand
Testowałeś KDE, czy samą Plasmę / QML?

  #4 26.03.2013 17:16

Cairo jest oficjalnie pwned.

  #5 27.03.2013 11:52

@Druedain
Pewnie nic nie testowal.

To fakt KDE 4.10 jest chyba stabilne jak nigdy i jest to moim zdaniem jedyne kompletne, godne polecenia srodowisko na dystrybucje Linuksa. Jeszcze do 4.8 nie bylem do niego przekonany, 4.9 juz zaczelo mi sie podobac, ale 4.10 to milowy krok wydajnosciowy. Pewnie to zasluga QML, na ktorego juz w pewnym stopniu elementy plasmy sa przepisane. Jestem tylko ciekawy jak to bedzie z tym OpenGL. Poki co u mnie XRender jest zauwazalnie szybszy. Nie widac zadnych zwolnien, kiedy przy OpenGL animacje dosc klatkuja. No, ale to moze juz czas zmienic sprzet, a nie marudzic. Dzieki Bogu deweloperzy KDE, w odroznieniu od innych potrafia odroznic przestrzen robocza PC od tabletu i nie probuja na sile integrowac tradycyjnego pulpitu z pulpitem tabletopodobnym.

N4R   3 #6 28.03.2013 09:22

Co mnie najbardziej odrzuca od KDE to "cukierkowość" i mnogość opcji konfiguracyjnych oraz ustawień, w które wcześniej czy później i tak trzeba zajrzeć. Mam świadomość, że tak na prawdę jest to zdecydowana zaleta tego środowiska (jedna z wielu zalet), jednak w przypadku środowisk graficznych, które to obecnie mają co raz mniejsze znaczenie w pracy z komputerem (praca w Web) zwyczajnie nie chce mi się tego wszystkie ustawiać dla każdego sprzętu. Stąd może dlatego cenię sobie bardziej inne środowiska. Niemniej jednak zawsze wszelkie newsy oraz wpisy na blogu o KDE i tak przeglądam, bo uważam je jako projekt za najbardziej spójne i dopracowane środowisko w świecie Linuxa.

Eregus   2 #7 07.04.2013 21:15

A wsparcia przez sterowniki Nvidii wciąż nie ma (chodzi oczywiście o nieobsługiwany wciąż KMS, wymagany przez Waylanda)

saitoh   6 #8 06.04.2014 18:26

@Eregus:
Albo nie masz zielonego pojęcia (jak większość komentujących w internetach), albo celowo rozsiewasz FUD z pewnej firmy na C.

Virtus   7 #9 05.10.2015 13:31

Mógłbyś zrobić podsumowanie, co z tego zostało wdrożone, a co nie?