Lumia 1020 i 1520 zapiszą zdjęcia jako (RAW) DNG

Lumia 1020 i 1520 zapiszą zdjęcia jako (RAW) DNG

Lumia 1020 i 1520 zapiszą zdjęcia jako (RAW) DNG
30.10.2013 13:27, aktualizacja: 30.10.2013 18:25

Nokia stara się jak może zatrzeć granicę między aparatami cyfrowymi a smartfonami i na razie wychodzi jej to lepiej, niż Samsungowi z hybrydami typu Galaxy Zoom. Smartfony Lumia 1020 i 1520 będą miały możliwość zapisania zdjęć w bezstratnym formacie DNG (Digital Negative), co daje dużo szersze możliwości późniejszej obróbki, niż JPG. Tym samy Nokia wyszła naprzeciw entuzjastom i wyprzedziła nie tylko innych producentów smartfonów, ale także wiele aparatów kompaktowych. Opcja ta nie będzie domyślnie włączona, gdyż wielu użytkownikom nie będzie potrzebna.

Obraz

Ten krok jest ważny z punktu widzenia fotografa, gdyż pozwala samodzielnie sterować takimi parametrami zdjęcia, jak barwy, poziomy i krzywe, wyostrzanie, usuwanie szumu i oczywiście stopień kompresji efektu końcowego. W przypadku aparatów, które zapisują zdjęcia tylko w formacie JPG, jesteśmy niestety zdani na parametry zapisane przez producenta i niestety nie zawsze zdjęcia wyglądają tak, jak by mogły po uważnej, ręcznej obróbce cyfrowego negatywu. W połączeniu ze świetnym sprzętem i autorską aplikacją Nokii do obsługi aparatu, dwie nowe Lumie będą łakomym kąskiem dla amatorów fotografii. Przykładowe zdjęcia w formatach JPG i DNG można pobrać z bloga Nokii i samodzielnie porównać.

Posunięcie Nokii pochwaliła firma Adobe. Winston Hendrickson, wiceprezes do spraw produktów Creative Media Solutions napisał, że Adobe z radością obserwuje, jak Nokia jako pierwsza wprowadza zaawansowaną technologię zapisu obrazu na rynek smartfonów przez zastosowanie udokumentowanego formatu Digital Negative [...] Dodają wsparcie dla DNG do Lumii 1020 i 1520 Nokia w ogromnym stopniu poszerza możliwości artystycznego wyrazu i kontroli, jaką mają jej klienci nad zdjęciami [red.]. Juha Alakarhu, szef działu Nokii odpowiedzialnego za technologie związane z obrazem, zaznaczył, że o wprowadzenie możliwości zapisu obrazu jako cyfrowe negatywy niezwykle często prosili kreatywni użytkownicy Lumii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)