Mac OS X 10.8 „Mountain Lion” — nadchodzi nowy król dżungli

Mac OS X 10.8 „Mountain Lion” — nadchodzi nowy król dżungli

16.02.2012 16:31

Od premiery najnowszej wersji systemu Mac OS X nie minął jeszcze rok, a już Apple zaskoczył deweloperów udostępniając im wersję podglądową systemu Mac OS X 10.8. System został nazwany Mountain Lion, co jest nazwą kota zamieszkującego Amerykę, od Kanady po Patagonię (Puma concolor), w języku polskim nazywanego pumą florydzką, kuguarem lub po prostu lwem górskim.

Zgodnie z przewidywaniami, na Maku robi się coraz więcej iPada. System prawdopodobnie będzie nastawiony na komunikację, organizację czasu i przypomnienia. iCloud będzie konfigurowany automatycznie po zalogowanie z użyciem Apple ID, co ma zapewnić synchronizację kontaktów, dokumentów i wszystkiego między Makiem, iPhone'em i iPadem. Ciekawie zapowiada się aplikacja Reminders, która jest poglądem Apple'a na klasyczną listę rzeczy do zrobienia, synchronizowaną z iCloud i zintegrowaną z systemem. Podobnie ma się sprawa z notatkami wykonanymi w aplikacji Notes, która na pierwszy rzut oka kojarzy się trochę z OneNote Microsoftu. W większości aplikacji na Mac OS X 10.8 znajdzie się przycisk „udostępnij”, dzięki któremu łatwo będzie można podzielić się czymś ze znajomym na Flickrze, Twitterze, przez e-mail czy wiadomość Message. Zresztą, Twitter będzie w nowej wersji systemu wszechobecny. No i w końcu doczekamy się powiadomień systemowych z prawdziwego zdarzenia — oczywiście wspólnych dla wszystkich posiadanych urządzeń firmy Apple.

Wszystkie nowości można zobaczyć w akcji w filmie promocyjnym na stronie Apple'a. Nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo systemu — Mac OS X 10.8 ma być bezpieczniejszy od swoich poprzedników dzięki aplikacji Gatekeeper, która będzie chronić użytkowników przed pobraniem i instalacją szkodliwych programów. Gatekeeper ma również opcję zablokowania pobierania aplikacji spoza Mac App Store — oby nie okazało się, że w stabilnej wersji będzie to jedyne ustawienie.

Podczas gdy deweloperzy mają przedsmak tego, co trafi do systemu, użytkownicy mogą pobawić się betą programu Messages (Wiadomości), który jest makowym odpowiednikiem iMessage z systemu iOS. Stabilne Wiadomości trafą do rąk użytkowników z kolejną wersją systemu Mac OS X. Komunikator umożliwia wysyłanie wiadomości do osób używających iMessage na urządzeniach z systemem iOS 5, a poza tym spełni wszystkie zadania, które do tej pory spełniał iChat — rozmowy za pośrednictwem jabbera i rozmowy wideo. Wiadomości można pobrać z naszej bazy programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)