r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

macOS zagrożony atakiem. Warto zaktualizować system i uważać na podejrzane wiadomości

Strona główna AktualnościBEZPIECZEŃSTWO

Malwarebytes Labs informuje o wykryciu nowego ataku typu denial-of-service, na który podatne są starsze wersje przeglądarki Safari. Nie muszą się obawiać użytkownicy, którzy zaktualizowali już system do wersji Sierra 10.12.2, w którym luka została zabezpieczona, ani używający najnowszej wersji przeglądarki.

Od strony użytkownika atak wygląda dość spektakularnie i przerażająco zarazem. Po wejściu na złośliwą stronę z Safari uruchomiony zostanie program Mail (Malwarebytes nie pisze nic o scenariuszu z innym klientem poczty), a w nim otwierane będą kolejne szkice nowych wiadomości. Nowe okna będą pokazywać się do skutku, aż komputer zwolni na tyle, że nie da się go używać – stąd klasyfikacja jako denial-of-service. Celem jest zajęcie całej dostępnej pamięci operacyjnej i uniemożliwienie pracy. Dla systemów macOS 10.11 powstał też inny wariant ataku, otwierający kolejne instancje iTunes.

Analitycy podają kilka stron, podanych przez niezależnego specjalistę @TheWack0lian, na które pod żadnym pozorem nie powinniście wchodzić: safari-get.com, safari-get.net, safari-serverhost.com czy safari-serverhost.net. Warto zablokować dostęp do nich, jeśli wciąż macie w domu Maca ze starszym systemem, choć większość z nich została już wyłączona po publikacji Malwarebytes.

r   e   k   l   a   m   a

Oczywiście nie są to domeny, na które można wejść celowo, dlatego cyberprzestępcy rozsyłają odnośniki do nich pocztą elektroniczną. Tym razem podszywają się pod obsługę techniczną i w ten sposób wabią nieświadomych użytkowników do spreparowanych stron.

Wiadomości mogą pochodzić z różnych adresów e-mail, ale dwa zostały potwierdzone: dean.jones9875@gmail.com i amannn.2917@gmail.com. Zalecam więc aktualizację systemu, jeśli to możliwe, oraz szczególną ostrożność przy przeglądaniu poczty.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.