MacBook Pro 15" dostał bajeczny gładzik Force Touch, a iMac 5K 27" jest już tańszy

MacBook Pro 15" dostał bajeczny gładzik Force Touch, a iMac 5K 27" jest już tańszy

MacBook Pro 15" dostał bajeczny gładzik Force Touch, a iMac 5K 27" jest już tańszy
19.05.2015 15:56

W Sieci pojawiają się sugestie, że Apple powinno kupić sobie…Grecję, jednak firma z Cupertino najwyraźniej woli się trzymaćbranży komputerowej. Dzisiaj uraczono nas dwoma nowymi modelamikomputerów z Jabłkiem, które choć same w sobie nie stanowiążadnej rewolucji, to mogą przyczynić się do upowszechnieniarozwiązań wprowadzonych w najnowszej generacji Maków.

W marcu odświeżeniu uległ 13-calowy model MacBooka Pro,najważniejszą zmianą było wprowadzenie do niego trackpada ForceTouch znanego z tego zupełnie nowego dwunastocalowego MacBooka,wydanie oświeżonej wersji 15-calowej nie powinno być dla nikogozaskoczeniem. Nowy model to przede wszystkim nowy trackpad, alezmiany nie tylko na tym się kończą. Apple chwali się 2,5 razaszybszą pamięcią zewnętrzną (podpiętym pod PCIe dyskiem SSD oprzepustowości do 2 Gb/s), o godzinę dłuższym czasem pracy nabaterii i nawet o 80% wydajniejszą grafiką, dzięki zastosowaniumobilnej wersji Radeona R9 M370X.

Obraz
Obraz

Musimy przyznać, że tym razem przechwałki Apple nie są wziętez sufitu. Nowy trackpad z wbudowanymi czujnikami nacisku i dotykowymsprzężeniem zwrotnym, realizowanym przez zestaw elektromagnesów,pozwalającym dobrze poczuć każde naciśnięcie. Force Touch jestznacznie lepszy od świetnego przecież gładzika poprzednichlaptopów z Cupertino. Możliwe stało się rozróżnienie międzydelikatnymi, normalnymi i mocnymi kliknięciami, co znacznieuprzyjemnia korzystanie z systemowego interfejsu i w zasadzie pozwalazastąpić trzypalcowy gest, do którego wiele osób nigdy nie mogłosię przyzwyczaić. System OS X Yosemite oczywiście udostępniainterfejs programistyczny, dzięki któremu aplikacje mogąrozpoznawać te różne poziomy nacisku.

Konfiguracja siły nacisku w OS X Yosemite (źródło: 9to5mac.com)
Konfiguracja siły nacisku w OS X Yosemite (źródło: 9to5mac.com)

Cena detaliczna nowego MacBooka Pro w wersji z czterordzeniowymprocesorem Intel Core i7 (Broadwell) 2,2 GHz, grafiką Iris Pro, 16GB RAM, 256 GB pamięci masowej SSD wynosi w USA 1999 dolarów. Zawersję z Core i7 taktowanym zegarem 2,5 GHz, 512 GB SSD iwspomnianym Radeonem R9 M370X zapłacimy 2499 dolarów. Więcejinformacji oczywiście w sklepieApple.

Obraz

Jeśli ktoś chciał kupić iMaka z tym spektakularnymwyświetlaczem 5K (5120 × 2880 pikseli), a zabrakło mu pieniędzy na kosztujący w USA 2499dolarów 27-calowy model, może ponownie zastanowić się nad takimwydatkiem. Oryginalna wersja iMaka 5K została przeceniona do 2299dolarów, wprowadzono także wersję tańszą, za 1999 dolarów.Oczywiście nie ma nic za darmo – tańsza wersja, wyposażona jestw nieco wolniejszy czterordzeniowy procesor Intel Core i5, taktowanyzegarem 3,3 GHz, zamiast hybrydowego napędu 1 TB Fusion Drivedostaje zwykły talerzowy dysk o pojemności 1 TB, a zamiast grafikiRadeon R9 M290X – nieco słabszego Radeona R9 M290. Więcejinformacji znajdziecie na stronachproducenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)