Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Statek kosmiczny Apple, czyli Apple Park

Nowy budynek Apple, nazywany „Apple Park” wzbudza niemałe zainteresowane. Zainteresowanie wzbudza nie tylko rozmiar nowej siedziby Apple, ale też technologie, jakie zostały wykorzystane w budynku i jego otoczeniu oraz nowoczesne koncepcje łączące miejsce pracy dla setek ludzi, oraz funkcje rekreacyjne i środowiskowe. A wszystko zaczęło się od…

Biznes rozpoczynany w garażu stał się niejako symbolem rozwoju informatyki. Choć najczęściej w świadomości społecznej garaż i komputer wiąże się ze Stevem Jobsem i Stevem Wozniakiem oraz narodzinami komputera Apple I, tak naprawdę nie byli oni prekursorami garażowego biznesu. W garażu zaczynał duet Williama Hewletta i Dave’a Packarda na długo przed urodzinami obydwóch Wozniaka i Jobsa. W garażu zaczynał także Walt Disney, Harley-Dvidson i cała masa innych, amerykańskich firm różnych branż.

Garaż, a właściwie dom rodziców Steve’a Jobsa zlokalizowany przy Crist Avenue 11161 wykorzystywany do składania i pakowania komputerów Apple I od samego początku był zbyt mały, by umożliwić rozwój firmy. Wraz ze wzrostem zainteresowania Apple I oraz pomysłem na nowy komputer — Apple II oczywiste było, że młoda firma musi znaleźć nowe i bardziej obszerne miejsce niż skromny garaż.

Czytnik kart SD i microSD — Transcend Reader RDA2

Jednym z wielu zarzutów, jakie wysuwają użytkownicy innych smartfonów pod adresem telefonów Apple, jest brak możliwości rozbudowy pamięci dostępnej dla użytkownika. Nawiasem mówiąc, w Chinach są punkty, w których można zostawić swojego iPhone’a o pojemności np. 16 GB, by po kilku godzinach odebrać telefon wyposażony w 64 GB.

Jednak przeciętny użytkownik telefonu z iOS musi podczas zakupu podjąć decyzje, jaka wielkość pamięci powinna być dlań wystarczająca. Oczywiście decyzja taka ma swoje wymierne konsekwencje finansowe, jednak po finalizacji zakupu musimy się pogodzić z tym, na co się zdecydowaliśmy.

Choć sam nigdy nie odczuwałem jakiś wielkich ograniczeń wynikających z braku pamięci w moim telefonie, potrafię sobie wyobrazić sytuacje, gdy ograniczenie pamięci staje się barierą trudną do zaakceptowania. Choć Apple bardzo się stara, by dane zgromadzone przez użytkownika były trzymane w chmurze, takie rozwiązanie nie zawsze jest wystarczające albo czasem wręcz ciężkie do zaakceptowania. Co wówczas zrobić, by można zabrać ze sobą więcej cennych danych bez konieczności wyjazdu do Chin lub wizyty w sklepie w poszukiwaniu nowszego i bardziej pojemnego iPhone’a ?

Apple podaje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2017 roku

Z wakacyjnym opóźnieniem chciałem zwrócić waszą uwagę na ostatnie sprawozdanie finansowe Apple. Jest ono ciekawe nie tylko ze względu na zawartość tabelek i cyferki, ale na okoliczności, w jakich zostało ono zaprezentowane.

Zgodnie z wymaganiami, Apple co kwartał publikuje finansowy raport za poprzedni kwartał fiskalny. Informacje o dacie jego publikacji, zazwyczaj dostępne są kilka tygodni przed publikacją. Apple powiadamia także inwestorów oraz dziennikarzy o publikacji. Czasami zdarzało się, że termin publikacji był przesuwany o kilka, lub kilkanaście dni, ale także i takie informacje publikowano odpowiednio wcześniej.

Tym razem jednak Apple zachowało się bardzo... nieoczekiwanie. Sam z zainteresowaniem wypatrywałem informacji o terminie publikacji i takiej informacji ciągle nie było. Ostatecznie Apple na zaledwie kilka dni przed publikacją poinformowało inwestorów i dziennikarzy (tych ostatnich telefonicznie) o terminie publikacji. Wszystko wskazywało na to, że decyzja o terminie publikacji zapadł w ostatnim momencie, jakby Apple na coś czekało. Na co czekało Apple ? Nie wydaje mi się, żeby czekali na cyferki do swoich tabelek. Te w zasadzie gotowe są na wiele tygodni przed publikacją.

Retro w modzie

Myślę, że niejeden z nas zauważył, że ostatnio coraz popularniejsze są tematy retro. Organizowane są rozmaite imprezy, na których prezentowane są komputery i konsole retro. Bardzo często na takich imprezach można pograć w tytuły, które królowały na listach gier wiele, wiele lat temu. Co ciekawe, gry te pomimo siermiężnej, według dzisiejszych standardów, muzyki i grafiki, potrafią przykuć uwagę nie tylko komputerowych dinozaurów, ale także młodzieży, której nie było w planach nawet wówczas, gdy ZX Spectrum kończył swoją błyskotliwą karierę.

Powstają wreszcie rozmaite kolekcje komputerów i sprzętu IT pamiętające początki „złotego, ośmiobitowego wieku informatyki”. Na popularnych platformach sprzedaży rzeczy używanych, bez trudu można znaleźć ciekawe, oferty sprzedaży komputerów z "epoki dinozaurów", a osoby zainteresowane tematem bez trudu zauważą, że prawdziwe perełki znikają tak szybko, jak się pojawiają. No chyba, że cena pochodzi z przysłowiowego kosmosu.

Sprzęt retro cieszy się sporym zainteresowaniem i chociaż jego ilość nie zwiększa się, nadal wiele platform cieszy się zainteresowaniem i wsparciem społeczności, która nie pozwala mu całkowicie przejść do historii.

Sztuka dezinformacji

Od pewnego czas Apple ma pewien problem. Nie potrafi utrzymać nowych produktów w tajemnicy. Dawniej, premiery nowych iPhonów wzbudzały wiele emocji, bo Apple pokazywało produkt nowy, nieznany. Tajemnica od pewnego czasu przestała być tajemnicą. Kolejne premiery kolejnych modeli nie zaskakiwały. Media na wiele miesięcy wcześniej dyskutowały, publikowały rozmaite domysły, przecieki. Całości dopełniały rzeczywiste informacje, które wypływały od rozmaitych analityków, pracowników podwykonawców czy firm dostarczających określone podzespoły. Dość powiedzieć, że kilka dni przed premiera nowego iPhone’a, znane były już jego zdjęcia, często podstawowe parametry, a bardziej szczegółowe dane oscylowały zazwyczaj w jakimś określonym przedziale, dając dość czytelny obraz tego, jak będzie wyglądało i działało najnowsze dziecko Apple.

Jak wspomniałem na wstępie, jest to spory problem dla Apple, dla którego niezbędnym elementem efektu „Wow” było właśnie zaskoczenie. Elementem, na który od dawna nie dało się liczyć. I nie pomagały tu wszelkie próby walki z wyciekiem określonych informacji.

Zakazane gry

Zagadnienie cenzurowania lub oceniania gier nie jest niczym nowym. Co jakiś czas można się spotkać z problematyką gier nieco zbyt brutalnych albo takich, które zdaniem komentatorów, nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Abstrahując od podstaw do wydawania takich, a nie innych opinii na temat poszczególnych pozycji, także producenci starają się sprawić, by gry trafiły do użytkownika w odpowiednim przedziale wiekowym.

Od 2003 roku na terenie Europy funkcjonuje oznaczenie PEGI (Pan European Game Information), które w prosty i czytelny sposób informują nabywcę, czy dana gra jest przeznaczona dla niego (lub jego pociechy), a także o tym, z czym można się w danej grze spotkać. Kwestia, czy kupujący zwraca uwagę na ikonki umieszczone na pudełku, czy nie, to już zupełnie inna para kaloszy.

Choć system klasyfikacji PEGI można oceniać i pozytywnie i negatywnie, zapewnie niewiele osób stwierdzi, że niepozorne ikonki na okładkach bardzo im przeszkadzają i PEGI jako takie, nie powinno istnieć.

Solarne power banki. Gdy fizyka nie chce współpracować z kobietą...

Zbliża się lato, a wraz z nim zapotrzebowanie na dodatkowe źródła energii. Na szczęście producenci nie próżnują i zapewniają nam bardzo szeroki wybór rozmaitych "dodatków" do telefonów, magazynujących energię. W zasadzie wybór jest tak olbrzymi, że można nie tylko kierować się producentem oraz ceną, ale także kształtem, kolorem pojemnością i rozmaitymi, dodatkowymi funkcjami. To, co jest szczęściem, a więc ów olbrzymi wybór, jest zarazem przekleństwem, albowiem zdecydowana większość w rynkowej ofercie, to tanie "chińskie" produkty, niemające kompletnie nic wspólnego z parametrami, jakie oferują na swoich ulotkach. Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy, a im więcej człowiek wie na ten temat, tym ciężej wybrać coś sensownego.

Kilka tygodni temu, otrzymałem pozornie bardzo proste zdanie od swojej żony.

Kup mi power bank solarny...

Dlaczego nie zwykły power bank ? Ano dlatego, że moja żona wyjeżdża w miejsce, gdzie dostęp do prądu jest mocno ograniczony, większość dnia spędzać będzie w dziczy, gdzie jest sporo słońca.

Kupujemy iPhone'a — gdzie kupować?

Inspiracją do poniższego wpisu były liczne pytania związane z problemami jakie pojawiają się podczas kupna najczęściej pierwszego iPhona. Bez wątpienia, ogromną inspiracją były także „atrakcyjne” oferty sprzedaży, które osobiście omijałbym szerokim łukiem. Być może komuś to pomoże.

Przypuszczam, że niejedna osoba zastanawiała się nad kupnem iPhone’a. Być może miał być to pierwszy telefon z logiem nadgryzionego jabłuszka, być może kolejny. Zazwyczaj przed nabyciem telefonu i wydaniem całkiem pokaźnej kwoty na jego zakup, przeglądamy różne oferty, staramy się oszacować na jaki model nas stać, w końcu staramy się wybrać to, co wydaje nam się najbardziej korzystne i atrakcyjne. Z pewnością nie jedna osoba przeglądała sieć w poszukiwaniu odpowiedzi, jak wydać swoje pieniądze nie stając się jednocześnie ofiarą oszustwa, przekrętu bądź nie płacąc za coś, co swoją jakością już znacznie odbiega od tego, co sprzedawał producent. Nie ma się co oszukiwać. IPhone jakio telefon jest bardzo atrakcyjny, a to sprawia, że niektórzy jego sprzedawcy imają się rozmaitych sztuczek, nie gorszych niż sprzedawcy samochodów, nad którymi „Niemiec płakał jak sprzedawał”.

Gdzie kupić ?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta.

Apple podaje wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 roku

Wczoraj Apple opublikowało dane dotyczące wyników finansowych firmy, osiągniętych w drugim kwartale finansowym 2017 roku. Jest to kwartał obejmujący miesiące od stycznia do marca 2017 roku, podczas których nie prezentowano żadnych nowości. Jest to zarazem kwartał, który najpełniej oddaje sprzedaż nowych urządzeń, zaprezentowanych pod koniec ubiegłego roku. Sprzedaż, która nie jest napędzana świątecznym szaleństwem. A więc jak było ?

Jak wynika z zaprezentowanych danych, nie był to zły okres dla Apple, choć wiele aspektów wymaga głębszego zastanowienia się. W omawianym kwartale finansowym Apple może pochwalić się przychodami na poziomie 52.9 mld USD z zyskiem netto na poziomie 11.3 mld USD. Warto tu zaznaczyć, że prognozowano przychody na poziomie pomiędzy 51.5 a 53.5 mld USD. Jest to wynik nieco lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy Apple zaraportowało przychody na poziomie 50.5 mld USD z zyskiem netto 10.5 mld USD.

Tradycyjnie już największe przychody generuje rodzimy, amerykański rynek. Że sprzedaży swoich produktów na rynku amerykańskim, Apple uzyskało przychód w wysokości 21.157 mld USD. Jest to wynik o 11% lepszy niż w ubiegłym roku.

Apple może wymienić iPada 4 na nowszy model, ale nie zawsze

Dziś w niektórych portalach zajmujących się tematyką Apple pojawiły się informacje, iż Apple w ramach napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych iPada 4, zastępuje go modelem dużo młodszym – iPadem Air 2. Wielu czytelników i zarazem posiadaczy iPada 4 z wypiekami na twarzy zaczęło gorączkowo szukać „uzasadnienia” konieczności oddania iPada 4 do serwisu, a tym samym, stworzenia takiej sytuacji, by Apple wymieniło ich leciwego iPada 4 na wydajniejszy model – iPad Air 2.

Informacje tak entuzjastycznie opublikowane przez rozmaite portale mają w sobie cząstkę prawdy, ale rzeczywistość wymaga jednak odrobiny refleksji oraz sprawdzenia, czy nasze urządzenie rzeczywiście kwalifikuje się na taką wymianę.

Zgodnie z ostatnimi wytycznymi dla autoryzowanych serwisów Apple, rzeczywiście iPad 4 może zostać w niektórych sytuacjach zastąpiony modelem Air 2. Owo słowo „niektórych” jest w całym tym zdaniu dosyć istotne.

Zgodnie z polityką serwisową Apple, iPad jako urządzenie nie jest naprawiane przez serwisy autoryzowane cząstkowo. To znaczy, Apple traktuje iPada, jako jednolitą całość. Zepsuła się bateria ? Użytkownik dostaje nowego iPada.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.