Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Cisco rozszerza swoje królestwo i kupuje Jasper Technology

Przypuszczam, że firma Cisco Systems nie jest anonimową firmą dla wielu z nas. Ta założona w 1984 roku firma, od wielu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania sieciowe dla firm i nie będzie w tym kłamstwa, jeśli umieścimy ją w czołówce światowych firm branży sieciowej. Świadczą o tym choćby głośne utarczki z firmą Huawei, którą Cisco kilkakrotnie oskarżało o szpiegostwo przemysłowe, naruszanie patentów i kradzież oprogramowania. Huawei chyba musiało nieco poczuć się do winy, skoro spór nie zakończył się procesem sądowym, ale zawarto ugodę w wyniku której Cisco Systems otrzymało odszkodowanie, a Huawei zmienił oprogramowanie w swoich produktach sieciowych.

Od kilku lat, Cisco Systems poszerza swoją ofertę kupując rozwojowe, zdaniem zarządu Cisco firmy, działające na szeroko rozumianym rynku usług sieciowych i teleinformatycznych. Jednym z większych "zakupów" Cisco był zakup w 2003 roku amerykańskiego producenta urządzeń sieciowych Linksys, za sumę 500 mln USD. Gwoli ścisłości trzeba powiedzieć, że w 2013 roku marka Linksys została sprzedana przez Cisco firmie Belkin.

Kolejnym, dużym zakupem Cisco było nabycie w 2005 roku firmy Scientific Atlanta, zajmującej się produkcją sprzętu do przesyłu danych analogowych i cyfrowych oraz produkcją dekoderów. Było to jedno z największych przejęć w historii Cisco, albowiem zapłacono za Scientific Atlanta 6.9 mld USD.

Po tym przejęciu Cisco zmieniło nieco swoją strategię jeśli chodzi o kierunek rozwoju firmy, jak i o samą procedurę zakupu mniejszych firmy, mogących wnieść coś w rozwój samego Cisco Systems. Zdecydowano wówczas, że Cisco będzie szukać możliwości zakupu tańszych firm, a kierunek poszukiwań zostanie przesunięty na rozwiązania związane ze zdalnym, sieciowym zarządzaniem urządzeniami oraz na rozwój Internetu Rzeczy.

Właśnie na tej fali, w 2012 roku za skromne 1.2 mld USD Cisco Systems kupiło bardzo fajną (moim zdaniem) firmę Meraki, zajmującej się dostarczaniem rozwiązań w zakresie zdalnego i masowego zarządzania urządzeniami sieciowym oraz rozmaitymi terminalami użytkownika. Meraki oferuje świetny system do zarządzania urządzeniami pracującymi pod kontrolą iOS (uff... to kolejny wpis w planach).

Ostatnim zakupem Cisco Systems stała się amerykańska firma Jasper Technologies Inc, za którą Cisco Systems zapłaciło 1.4 mld USD. Firma Jasper Technologies została założona w 2004 roku i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań umożliwiających zarządzanie przez sieć rozmaitymi urządzeniami użytkowymi, wśród których są samochody, silniki przemysłowe, urządzenia medyczne oraz urządzenia produkcyjne.

Firma Jasper oferowała także rozwiązania związane z zapewnieniem łączności bezprzewodowej pomiędzy użytkownikami urządzeniami jakimi się posługują oraz infrastrukturą jaką zarządzają.

Transakcja ta pomoże osiągnąć Cisco większe zaangażowanie się w zastosowaniach Internetu Rzeczy, a nie tylko w system przesyłania danych. Wierzymy, że wspólnie będziemy mogli przyspieszyć rozwój tej części branży.

Rob Salvagno, wiceprezes ds. rozwoju Cisco

Zakup firmy Jasper to nie tylko zakup gotowych rozwiązań technologicznych, które Cisco z łatwością zintegruje ze swoimi dotychczasowymi usługami, ale także szereg bardzo atrakcyjnych klientów, z którymi Jasper współpracuje już od kilku lat. Wśród nich znajdują się takie firmy jak Ford czy General Motors, które wykorzystują rozwiązania Jasper do monitorowania i diagnostyki pojazdów. Inne, znane firmy korzystające z rozwiązań Jasper to AmazonKindle, Haineken, General Electrics, Garmin, Hallmark, Konica Minolta, Nissan, Tom Tom i wiele innych firm.

Nie bez znaczenia jest też znaczna liczna operatorów sieciowych, komórkowych i telewizyjnych, wykorzystujących technologie dostarczane przez Jasper.

Wraz z przejęciem Jasper Technology, Cisco przejęło 385 pracowników Jasper oraz nieco ponad 3500 klientów firmy na całym świecie.

Analitycy giełdowi uważają, że zakup firmy Jasper ze strategicznego punktu widzenia, był dobrym posunięciem Cisco Systems. Jasper od lat konkurował z Ericsson AB, a ten w listopadzie 2015 roku podpisał umowę partnerską z Cisco Systems. Tym samym udział Cisco w branży teleinformatycznej znacząco się zwiększy. Także kwota zakupu, zdaniem analityków, była dosyć atrakcyjna. Jasper Technology nie było spółką giełdową i nie był zobowiązanie do przedstawiania swoich wyników finansowych, jednak przychód tej firmy szacowany jest na około 300 mln USD rocznie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Cisco i Jasper, marka Jasper nie zniknie z rynku, stanie się częścią firmy Cisco i jak przypuszczam, od "jutra" będzie to firma Cisco Jasper (podobnie jak Cisco Meraki).
 

sprzęt urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 04.02.2016 13:34

Cisco jest bardzo konkretną i stabilną w rozwoju firmą. Nie jest też kłamstwem, że oprócz bycia liderem - "góra" tej firmy to od lat same kumate głowy, które wiedzą jak robić biznes dobrze. Warto zauważyć, że Cisco oferuje swoje usługi/towary w praktycznie każdej branży powiązanej bezpośrednio lub pośrednio z IT.

Aktualnie pracuję w firmie, która wprowadzała Cisco do Polski i często mogę zaobserwować albo usłyszeć, jak na przestrzeni lat Cisco bardzo wpłynęło na rozwój Internetu w Polsce, a także jak duży potencjał posiada umiejętność i doświadczenie w pracy z ich urządzeniami :-)

macminik   18 #2 04.02.2016 13:36

@GBM: Tak byłem w centrum Cisco w Krakowie i to wszystko robi wrażenie. Zresztą rozwiązania Meraki są absolutnie fantastyczne.

miggi   6 #3 05.02.2016 10:56

Mam Meraki po jakimś szkoleniu, ale zakończyła się licencja i jest teraz bezrobotny (ktoś chętny?). O ile jednak same nadajniki wydawały się fajne to koncepcja zarządzania w chmurze nie zawsze może być uruchomiona. I wiem, że niby nie ma tam przesyłania danych o tym co, kto, gdzie i ile, ale jednak czasami zarządzanie musi odbywać się w ściśle kontrolowanym środowisku.

macminik   18 #4 05.02.2016 10:59

@miggi: Tak, ale dla korporacji to same zalety ;-)

  #5 05.02.2016 16:43

Moja ulubiona firma!
Takiego wodolejstwa w podręcznikach/instrukcjach obsługi nie znajdzie się nigdzie indziej.

bachus   23 #6 05.02.2016 23:10

@macminik: też brałeś udział w "szkoleniu"? ;-)

Astraltrooper   6 #7 05.02.2016 23:15

@miggi: sprawdź czy przypadkiem nie ma ten sprzęt openwrt. Ożywiłem już w ten sposób jeden szkoleniowy Access Point ;-)

macminik   18 #8 06.02.2016 08:15

@bachus: No co w tym stylu. Ale to ciekawe doświadczenie to miasteczko CIsco

  #9 10.02.2016 21:10

jeżeli już mowa o kradzieży oprogramowania to warto zacząć od tego, że Cisco swój pierwszy router ukradło od Uniwersytetu Stanford w 1985
http://successstory.com/companies/cisco-systems-inc
http://www.networkworld.com/article/2309917/lan-wan/lan-wan-router-man.html