Sinclair
liczba publikacji: 9pierwszy wpis: 6 Września 2014ostatni wpis: 8 Listopada 2014

Wpisy poświęcone firmie Sinclair.

Sinclair część I — od radia do komputera

Kilka dni temu w mojej piwnicy rozpocząłem poszukiwania zestawu LocalTalk, umożliwiającego połączenie dwóch, starych komputerów Macintosh w sieć. Przy okazji tych bezowocnych poszukiwań, natknąłem się na wyjątkowo stare pudełko pełne elektronicznych szpargałów, pośród których znalazłem zepsuty zasilacz do ZX-81.

Sinclair część II — MK 14 ojciec brytyjskich komputerów domowych

Wejście firmy Clive'a Sinclaira - Science of Cambridge - w świat komputerów nie był wcale taki oczywisty jakby się wydawało. Doświadczenia w tworzeniu kalkulatorów, oraz pasja Sinclaira w zakresie miniaturyzacji i upraszczania konstrukcji wydawała się świetną kombinacją do stworzenia komputera.

Istotnie, sam Sinclair bacznie obserwował postęp w dziedzinie elektroniki, a spadający popyt na kalkulatory i rosnące zainteresowanie komputerami w USA zapewne dawały mu już wiele do myślenia, jednak postrzegał on komputery jako przelotną modę w którą nie warto się zbytnio angażować.

Sinclair część III — ZX-80 komputer za niecałe 100 funtów

Zgodnie z przewidywaniami Clive'a Sinclaira, komputer MK 14 odniósł sukces ale tylko wśród hobbystów elektroniki. Zdaniem Sinclaira, MK 14 nie był wart prowadzenia dalszych prac nad jego rozwojem. W 1979 roku Science of Cambridge Ltd. prowadziło intensywne prace nad wizją elektrycznego samochodu, który pragnął stworzyć Sinclair. Jak wspominałem, Chris Curry założył własną firmę Acorn Computers Ltd. i rozpoczął prace nad kolejnym komputerem - Acorn Series 1.

Sinclair część IV — ZX-81 początek szaleństwa

Sinclair ZX-80 jak pisałem tydzień temu, nie był konstrukcja przełomową i nie był pozbawiony wad. Jednak stał się bardzo popularny w Wielkiej Brytanii co z kolei sprawiło, że ilość przeznaczonego nań oprogramowania bardzo szybko zaczęła rosnąć. Za kontynuacją prac nad komputerem domowym przemawiały także rosnące zyski firmy Sinclair, która w 1980 roku przy obrotach w wysokości 640 tys. funtów osiągnęła zysk w wysokości 138 tys. funtów.

Już w połowie 1980 roku podjęto pierwsze prace nad usunięciem wad komputera ZX-80 choć wcale nie przebiegały one bezproblemowo.

Sinclair część V — od ZX-82 do ZX Spectrum

Dzięki rosnącej sprzedaży komputera ZX-81 Sinclair stał się rozpoznawalnym na całym świecie producentem komputerów domowych. Sukces firmy przekładał się na rosnące zyski, a jedyną skazą na honorze firmy była przegrana z Acornem rywalizacja o udział w programie "BBC Computer Literacy Project". Wówczas Sinclair zrozumiał, że przyszłość należy do komputerów oferujących dużo większe możliwości niż oferował ZX-81. Prace nad nowym komputerem rozpoczęto najprawdopodobniej jeszcze w połowie 1981 roku i początkowo miała to być kolejna wersja rozwojowa komputera ZX-81.

Sinclair część VI — ZX Microdrive

Po ciężkich początkach ZX Spectrum, rok 1983 przynosi firmie Sinclair wyczekiwane sukcesy i stabilizację finansową i logistyczną. Produkcja komputerów ZX Spectrum wynosząca nawet 50 tys. komputerów miesięcznie pokrywa zapotrzebowanie rynkowe i komputery bez trudu znajdują swoich nabywców, a komputery Sinclaira stają się najpopularniejszymi komputerami domowymi Wielkiej Brytanii.

Sinclair część VII — Sinclair QL

Rok 1983 to dla firmy Sinclair Research rok niepodważalnych sukcesów. Komputer ZX Spectrum obok legendarnego C-64 i komputerów Atari XL staje się trzecią 8-bitową potęgą na terenie Europy. Co prawda Spectrum swoimi możliwościami nieco odstaje od konkurencji, jednak różnica cenowa skutecznie niweluje te niedostatki, a każda szanująca się firma tworząca oprogramowanie (głównie gry) stara się mieć w swojej ofercie także wersje swoich hitów na ZX Spectrum.

Sinclair część VIII — ZX Spectrum i równia pochyła

Bardzo często można spotkać się z opinią, że komputer Sinclair QL pogrzebał firmę Sinclair Research, która począwszy od 1985 roku konsekwentnie zmierzała ku zagładzie. Jednakże stawianie modelu QL jako głównej przyczyny katastrofy byłoby pewną niesprawiedliwością. Problemy za którymi stała fatalna decyzja o wypuszczeniu nieukończonego i wadliwego komputera oraz sposób traktowania nabywców sprawiły, że Sinclair zaczął mieć fatalną prasę na rodzimym, brytyjskim rynku.

SAM Coupe — Super Spectrum

Od samego początku mojej serii o Sinclair Research wiedziałem, że to własnie ten komputer powinien stanowić zakończenie serii poświęconej historii firmy Sinclair.

W 1985 roku Clive Sinclair bezskutecznie poszukiwał inwestora dla chylącej się ku upadkowi firmie Sinclair Research.