Mageia 6: Linux godny polecenia tym wszystkim, którzy przywykli do Windowsa

Mageia 6: Linux godny polecenia tym wszystkim, którzy przywykli do Windowsa17.07.2017 15:12
Mageia 6: Linux godny polecenia tym wszystkim, którzy przywykli do Windowsa

Zanim Ubuntu stało się tą podstawową linuksową dystrybucjądla początkujących, rolę tę w jakimś stopniu odgrywał LinuxMandrake. Mandrake zamieniło się w Mandrivę, z Mandrivy powstałaMageia, tej dawnej pozycji nigdy już jednak nie udało sięodzyskać. W ostatni weekend, po ponad dwóchlatach prac, doczekaliśmy się kolejnego dużego wydania tejcałkowicie społecznościowej dystrybucji. Mageia 6 wciąż jestprzyjazna dla początkujących, wciąż oferuje niezrównaną łatwośćkonfiguracji – czy jednak jej specyfika może przypaść do gustutym wszystkim użytkownikom Linuksa, którzy wychowali się nasystemach ubuntupodobnych?

Tak długi okres prac nad nową wersją Mandrivy przełożył sięnie tylko na odświeżenie pakietów systemowych, ale i poważneulepszenia „pod maską” i w interfejsie użytkownika. Zacznijmyjednak od pakietów: kernelem jest Linux 4.9.35, wysocezoptymalizowany pod kątem desktopowych zastosowań (m.in. zwiększonawydajność na platformie Intela i sterowanie częstotliwościązegarów GPU Nvidii przez sterownik nouveau), biblioteka glibc 2.22,systemd 230, do tego serwer X.org w najnowszej wersji 1.19, serwerWayland w wersji 1.11 biblioteka 3D Mesa 17.1.

Skórka menu rozruchowego Magei 6: wzornictwo spójne od samego początku
Skórka menu rozruchowego Magei 6: wzornictwo spójne od samego początku

Od strony pulpitu najważniejsze jest zastąpienie KDE 4 przez KDE5 Plasma. Domyślnie jako pulpit zastosowano Plasmę 5.8.7 LTS,alternatywnie można skorzystać z GNOME 3.24, Xfce 4.12, Cinnamona3.2, MATE 1.18 lub LXQt 0.11. Standardową przeglądarką jestFirefox 52 ESR, a pakietem biurowym LibreOffice 5.3.4. Ciekawostkąjest preinstalowanie narzędzi do obsługi kart inteligentnych, w tymestońskiego systemu DigiDoc3.

Odświeżone zostało teżCentrum Sterowania Magei – chyba największa atrakcja tejdystrybucji. Przepisano je na nową wersję biblioteki Webkit,zastosowano nowe, ładniejsze ikonki, usprawniono działaniekreatorów (druidów?) importowania fontów, dokumentów i ustawieńz Windowsa. Całe to odświeżenie wpasowuje się w ogólnąmodernizację pulpitu, nad którą czuwał francuski projektantTimothée Giet (znany popularyzator Krity).

Pulpit KDE Plasma 5.8 w Magei 6: użytkownicy Windowsa 7 na pewno się tu nie zgubią
Pulpit KDE Plasma 5.8 w Magei 6: użytkownicy Windowsa 7 na pewno się tu nie zgubią

Programiści skorzystają zkompilatorów GCC 5.4.0 i LLVM 3.9.1, Pythona 3.5.3, Perla 5.22,Rusta 1.18, oraz toolkitów Qt 5.6.2 i Gtk+ 3.22.16.

To oczywiście nicszczególnego – ot jedna z wielu dystrybucji, łączących świeżei stabilne pakiety w jakąś zgrabną całość. Pod spodempoczyniono jednak ważny krok w stronę ujednolicenia zarządzaniapakietami RPM, czyli domyślnym formatem oprogramowania w Magei. Obokużywanego od lat menedżera urpmi możemy korzystać już ze znanegoz Fedory DNF (Dandified Yum) w najnowszej wersji 2.0. Świetnadecyzja, która ułatwi zainteresowanie się Mageią wszystkim tym,którzy korzystają z Fedory. O ile w świecie pakietów DEB menedżerapt stał się standardem, tak w wypadku RPM funkcjonowały yum/DNF,zypper i właśnie urpmi – każde z własną składnią.

Wykorzystanie DNF otwieradrogę do nowoczesnych rozwiązań w zakresie zarządzania pakietami.Wsparcie dla metadanych AppStream pozwala na wykorzystanie takichfrontendów jak Plasma Discover czy GNOME Software, pakiety dla Mageimożna będzie budować za pomocą usług Fedora COPR i openSUSEBuild Service, pojawiło się też wzorowane na rpmdrake narzędziezarządzające dnfdragora, które oferuje niezależne frontendybazujące na Qt i Gtk+.

Mageia 6 korzysta jużwyłącznie z bootloadera GRUB 2, daleko też ulepszono integracjęGRUB-a z narzędziami automatycznej konfiguracji DrakX, co zauważymyszczególnie przy instalowaniu systemu w bardziej skomplikowanychkonfiguracjach, np. na jednym dysku obok systemów Windows.Wprowadzone zmiany otwierają drogę do instalowania systemu nanajnowszym sprzęcie z UEFI/BIOS-em oraz pamięciach masowych NVMe.

Nasze pierwsze wrażenia zMageią 6 są bardzo dobre. To bardzo dopracowane wydaniedystrybucji, której deweloperzy, choć nie dysponują środkamiporównywalnymi z Canonicalem czy Red Hatem, znają się na swojejrobocie. Jeśli lubicie KDE i format RPM, Mageia 6 może byćdystrybucją dla Was – na pewno jest znacznie lepiej dopracowana,niż spin KDE Fedory.

Ze wszystkimi informacjami onowym wydaniu zapoznacie się na wikiprojektu, sam zaś obraz instalacyjny Magei 6 znajdziecie wformie klasycznego instalatora lub wersji Live – do pobrania zestron dystrybucji. Nowawersja będzie wspierana do 16 stycznia 2019 roku, stara Mageia 5 matymczasem jeszcze trzy miesiące wsparcia – by każdy zdążył zuaktualnieniem systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)