Maki dostały nową wersję systemu, atak przez Thunderbolt już im nie zagraża

Strona głównaMaki dostały nową wersję systemu, atak przez Thunderbolt już im nie zagraża
28.01.2015 11:14
Maki dostały nową wersję systemu, atak przez Thunderbolt już im nie zagraża

Nie tylko posiadacze urządzeń mobilnych z jabłkiem dostali nową wersję systemu. Dla Maków przygotowana została nowa wersja OS X Yosemite 10.10.2, dostępna już przez Mac App Store.

Ta aktualizacja skupia się na drobnych poprawkach wydajności oraz lepszym zabezpieczeniu Safari. Przede wszystkim naprawiony został kilkumiesięczny przynajmniej błąd, który na wielu maszynach prowadził do rozłączania WiFi w niespodziewanych momentach, a także inny, powodujący bardzo wolne ładowanie się stron w przeglądarce Safari. Osoby używające słuchawek i głośników łączących się przez Bluetooth ucieszy poprawiona synchronizacja dźwięku z wideo.

350130630467807169

VoiceOver, czyli system ułatwiający korzystanie z komputera osobom niewidzącym i niedowidzącym, będzie „mówił” z lepszą wydajnością i nie powinien już powtarzać kolejnych liter podczas wpisywania tekstu na stronach internetowych. Naprawiony został również błąd, który powodował, że samoistnie zmieniał się język wprowadzania z klawiatury.

Ciekawostką jest możliwość przeglądania dysku iCloud z poziomu oprogramowania odpowiedzialnego przede wszystkim za kopie zapasowe – Time Machine. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przeglądać historię przechowywanych plików godzina po godzinie i odnaleźć rzeczy, które trzymali w chmurze Apple'a lub odzyskać starsze wersje plików.

350130630468003777

Aktualizacja 10.10.2 jest ważna także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Przede wszystkim załatana została luka pozwalająca na atak Thunderstrike, czyli za pośrednictwem spreparowanego urządzenia zewnętrznego, które podłącza się przez złącze Thunderbolt do Maka. Atak został zademonstrowany pod koniec grudnia ubiegłego roku i wykorzystywał lukę mającą już dobrych kilka lat.

Załatane zostały także luki wykryte przez Project Zero Google'a. Spotligh z kolei będzie respektował ustawienia programu Mail przy przeszukiwaniu poczty i nie będzie sięgał po zapisane zdalnie wiadomości. Nowe poprawki bezpieczeństwa dla OS X i Safari są dostępne także dla starszych systemów i przeglądarki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)